Oroszország: Szíria a polgárháború küszöbén áll

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Szíria katasztrofális polgárháború elé néz, amennyiben a szír kormány és az ellenzéki oldal nem él a fegyverszünet adta lehetőséggel – írta a Ria hírügynökség. Szíria ugyanis válaszút előtt áll: vagy tovább halad a béke felé, nemzetközi tárgyalásokon keresztül, vagy polgárháborús helyzetbe süllyed – olvasható a minisztérium honlapján közzétett nyilatkozatban.

Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottjának hat pontból álló béketervezete április 12-re határozta meg a fegyverszünet kezdetét Szíriában. Ban Ki-mun ENSZ főtitkár múlt hét csütörtökön azonban bejelentette, hogy a zavargások ennek ellenére tovább folytatódtak, mivel a fegyverszünet betartására vonatkozó kötelezettségét mind a kormányerők, mind az ellenzéki csoportok megszegték. Hozzátette továbbá, hogy Damaszkusz nem tett eleget Annan béketerve azon rendelkezésének sem, mely a csapatok és fegyverek városi területekről történő kivonását követelte.

A polgárháborús helyzet elkerülése érdekében Ban Ki-mun szerint az ENSZ megfigyelőinek számát – akiknek elsődleges feladata a fegyverszünet betartásának ellenőrzése – háromszázra kell növelni az arab országban. A korábban elfogadott ENSZ határozat alapján erre harmincan kaptak engedélyt, közülük azonban jelenleg csak hatan tartózkodnak az országban. A teljeskörű ellenőrzés biztosítását Oroszország is támogatja, ezért ennek érdekében minél hamarabb egy második ENSZ határozatot szükséges elfogadni – mondta Lavrov.

Ez a kezdeményezés megvalósulni látszik, mivel szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsa már háromszáz katonai és civil megfigyelőnek adott felhatalmazást ezen feladat ellátásra, melyre 90 napot kaptak. Az orosz ENSZ nagykövet, Vitalij Csurkin szerint az új határozat alapvetően szükséges a szír konfliktushelyzet kezeléséhez. Hozzátette, hogy a határozattól való minden eltérés, illetve annak kiterjesztő módon történő értelmezése teljességgel elfogadhatatlan.

Moszkva elutasítja az egyoldalú megoldásokat

A „Szíria Barátai” (Friends of Syria) elnevezésű koalíció – melynek Oroszország nem tagja, és melyet hivatalosan nem is ismer el – külügyminiszterei múlt hét csütörtök este tárgyaltak Párizsban. A francia külügyminiszter, Alan Juppe szerint Oroszország távolmaradása a találkozóról, melyen 15 ország minisztere vett részt, elszigeteli az országot mind az arab világtól, mind a nemzetközi közösségtől. Moszkva azért utasította vissza Juppe meghívását, mivel a találkozót „egyoldalúnak” találta, hiszen erre, és a korábban Tunéziában illetve Törökországban tartott tárgyalásokra a szír kormány képviselőit nem hívták meg.

Juppe elmondta,hogy a párizsi találkozónak nem az volt a célja, hogy a szír kormány és ellenzék közötti párbeszédet alakítson ki, hanem, hogy határozott üzenetet közvetítsen Damaszkusznak, illetve kifejezzék támogatásukat Annan béketerve iránt. A találkozót követően kiadott nyilatkozatban az áll, hogy a fegyverszünet és Annan béketerve volt az „utolsó remény” Szíria számára, hogy elkerülje a polgárháborút. Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvívő szerint azonban a kezdeményezés sokkal inkább „destruktív politikai szakszerűtlenségnek” felel meg.

Az csupán a látszat, hogy minden Oroszországtól függne, mely állítólag befolyással bír Bassár-el Aszad szír elnökre. A helyzet valójában azoktól függ, akiknek az ellenzéki csoportokra van befolyása, ez pedig nem más, mint az USA, az Egyesült Királyság, Franciaország, Törökország és a Perzsa-öböl államai.” – mondta Lavrov.  Ezért minden országot sürgetett, hogy támogassák Annan béketervét, a minél hamarabbi sikeres megoldás érdekében.

Lavrov azonban kritizálta néhány ország azon próbálkozását, mellyel a nemzteközileg is támogatott kezdeményezéseket megpróbálják „privatizálni”. Felhívta ezen államok figyelmét arra, hogy Annan tervét a maga teljességében az ENSZ BT fogadta el, így a Biztonsági Tanács az egyetlen is, amely annak alkalmazását értékelheti. Erre az Arab Liga Katarban megtartott találkozóját követően került sor, ahol néhány résztvevő, többek között a katari miniszterelnök azzal a kritikával illette az ENSZ nagykövet béketervét, hogy eddig semmilyen előrehaladás nem történt, mely véget vetne a több, mint egy éve tartó felkelésnek az arab országban.

Az orosz Külügyminisztérium pénteken bejelentette továbbá, hogy a Szír Népfront a Változásért és Felszabadításért ellenzéki mozgalom képviselői jövő héten Oroszországba látogatnak tárgyalni. Egy másik ellenzéki csoport, a Nemzeti Koordinációs Testület a Demokratikus Változásért (NBC) delegáltjai szerdán találkoztak Lavrovval Moszkvában, egy héttel azt követően, hogy az orosz diplomata a szír külügyminiszterrel, Walid Muallemmel is tárgyalt. Az NBC a tárgyalást fontosnak és sikeresnek nevezte. A delegáció szóvívője a Ria hírügynökségnek azt is elmondta, hogy a csoport felhagyna az ellenállással a külföldi katonai beavatkozás javára, amennyiban az lenne az „egyetlen megoldás” a konfliktus kezelésére.

A felkelés kezdete óta Moszkva kétszer is megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának Szíriára vonatkozó határozatát, ugyanezen, egyoldalúsági érvre támaszkodva, mivel azok kizárólag a kormányerőket vonták felelősségre a történtekért, azonban megfigyelők jelentései szerint a felkelő csoportok egyaránt kezdeményeznek támadásokat. Ezt támasztja alá az orosz védelmi miniszter, Gennagyij Gatilov Twitter oldalán, a hét elején közzétett bejegyzése is, mely szerint az ENSZ bizottság, melynek feladata az emberi jogok megsértésének kivizsgálása Szíriában, az ellenzéki csoportok által elkövetett súlyos jogsértésekről számolt be. A bizottság vezetője, Paulo Pinheiro ugyancsak arra figyelmeztetett, hogy az ellenzék felfegyverzése polgárháborús helyzetbe sodorja az országot, és az egyetlen megoldás egy kölcsönös egyezség lenne.

Orosz-amerikai együttműködés?

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter korábban a hónap elején kritizálta Moszkva hozzáállását a szír konfliktus megoldásához. Szerinte Oroszország „tétlensége” csupán hatalmon tartja Aszadot. Az amerikai védelmi miniszter, Leon Panetta csütörtöki kongresszusi beszédében azonban elmondta, hogy Oroszország megkezdte együttműködését az Egyesül Államokkal és a nemzetközi közösség tagjaival egyaránt, a fegyverszünet elérése és fenntartása érdekében.

Ez az együttmőködés azonban véleménye szerint csupán saját önös érdekeit szolgálja: amennyiben Aszadnak távoznia kell, úgy Moszkva is elveszíti érdekeit Szíriában, kivéve, ha együttműködik a nemzetközi közösség tagjaival, és kizárólag ezen érdek miatt támogatja kezdetektől Annan béketervét. „Oroszország már régóta nyújt katonai és gazdasági támogatást Szíria számára. A jó hír, hogy most velünk együtt dolgoznak a fegyverszünet elérésben és megtartásában.” – mondta Panetta.

A múlt hét elején tartott sajtótájékoztatón elmondta,hogy vannak olyanok, aki megpróbálják az ENSZ BT-t helyettesíteni nem hivatalos csoportokkal, mint például az USA támogatta „Szíria Barátai” elnevezésű koalíció, ezzel pedig gátolják a szír felkelők és kormány közötti tárgyalásokat. Elmondása szerint Oroszországnak az az érdeke, hogy megoldja a fennálló konfliktust, és nem az, hogy megtalálja arra a kérdésre a választ, hogy ki a bűnös, az ugyanis „később is ráér”.

Az amerikai külügyminisztérium szóvívője, Mark Toner, azonban elutasította Lavrov ezen nézőpontját, szerinte ugyanis senkinek nem érdeke, hogy a zavargások tovább folytatódjanak Szíriában. Közben az EU újabb szankciók kidolgozását tervezi Szíriával szemben, az USA pedig az eddigieket szigorítaná, mind politikai, mind gazdasági téren. Lavrov azt kérte a „harmadik felektől”, hogy maradjanak távol a szír konfliktus kezelésétől. Szerinte vannak olyan országok, melyeknek nem érdeke, hogy az ENSZ BT sikeresen oldja meg a konfliktushelyzetet.

Szír és külföldi jogvédő csoportok a szír kormányerőket  kivégzésekkel és megtorlásokkal vádolják, míg a kormány szerint „terroristák” ellen harcolnak, akik a védelmi erők 2000 tagját ölték meg eddig a felkelésben. A több mint egy éve tartó zavargásokban eddig közel 9000-en veszítették életüket.

Jacsó Andrea

Friss hírek