Lomnici: jó esélye lenne Ilonka néninek Strasbourgban

Az Emberi Méltóság Tanácsa civil jogvédő szervezet ellátogatott Tamás Aladárnéhoz, a szlovák állampolgárságától megfosztott nyugalmazott tanítónőhöz. Segítséget ígértek neki, ügye a strasbourgi emberi jogi bíróság elé kerülhet. Lomnici Zoltán az esélyekről nyilatkozott a Pátria rádiónak.

Lomnici Zoltán, az EMT elnöke a Pátria rádiónak elmondta: az EMT két évvel ezelőtt alakult, és elsősorban a határon túli magyarok jogaiért küzd. A két év alatt többször jártak a Felvidéken, legutóbb Tamás Ilonka néninél, akinek jogi segítséget ajánlottak.

„Remény van arra, hogy jogi eszközöket veszünk igénybe az európai fórumokon, amennyiben a család ebbe beleegyezik. Előkészítettünk egy anyagot, megpróbálunk fellépni Strasbourgban a magyarok érdekében, s az igazukat bizonyítani egy jogi eljárás keretében” – mondta Lomnici a Pátriának.

Úgy véli: a Tanács esélyei ebben az ügyben jónak tűnnek, hiszen a szlovák állam saját polgárai ellen tett lépései elfogadhatatlanok. Elmondása szerint tulajdonképpen csak egy jogi lehetőség elfogadása miatt ér hátrány szlovák, illetve volt szlovák állampolgárokat. „Ez tulajdonképpen annak felvállalása, hogy ők a magyar nemzethez tartoznak. Számos lelki, közjogi és anyagi természetű hátrány is éri azokat, akik ezt felvállalták. Úgy gondolom, hogy az anyaországi jogvédő szervezeteknek elemi kötelessége, hogy fellépjen a határon túli magyarok érdekében” – mondta. Hozzátette: segítségük ingyenes, s ha ezt az érintettek elfogadják, elindulhat az eljárás Szlovákia ellen.

Lomnici szerint a különböző nemzetközi bíróságok közül a strasbourgi a gyorsabbak közé tartozik, s van arra esély, hogy belátható időn, egy-másfél éven belül ítélet szülessen. Tekintettel azonban Tamás Aladárné korára a beadványban azt kérik majd a bíróságtól, hogy foglalkozzon soron kívül az üggyel.

Lomnici hangsúlyozta, hogy ez az eljárás szimbolikus lépés. „Nem hagyjuk azt, hogy az Európai Unióban őshonos kisebbséghez tartozó nemzettársainkat, akik önhibájukon kívül kerültek ilyen helyzetbe, mindenféle hátrány érje. Felvesszük a harcot, és ha nyerünk, ha nem, megmutatjuk, hogy ezt nem hagyjuk annyiban” – mondta.

Úgy véli, ha egy pert is sikerül megnyerni Strasbourgban, az már figyelmezteti a szlovák államot. „Több ezer euró kártérítést szoktak megállapítani, tehát ha nagyon sokan élnek ezzel a lehetőséggel, az már biztosan nem éri meg Szlovákiának, és változtatni fog a törvényen” – magyarázta. „Végül is a józan érvek győzhetik meg a szlovák államot. Egyelőre ez még nagyon távolinak tűnik, de már az első megnyert per után hirtelen megváltozik a helyzet” – jelentette ki.

Hozzátette: Malina Hedvig ügyében is magyarázkodni kényszerült Szlovákia. „Nem volt teljesen eredménytelen Strasbourg, bár én többet vártam tőle, de ez már azt mutatja, hogy a hatalom megértette: baj lehet” – magyarázta, és hozzátette: ez a legfontosabb üzenete Ilonka néni és az összes magyar ügyének, aki rábízza a Tanácsra a jogi eljárást.

Nagyon örülne, ha az állampolgársági törvény ellen indított alkotmánybírósági beadvány nyomán Szlovákia maga változtatna a törvényen, ám erre nem sok esélyt lát. „Ezért kell a nemzetközi fórumokhoz fordulni” – zárta.

Kitekintő / Bumm.sk

Friss hírek