Könnyen elképzelhető, hogy hamarosan életbe lép az Ukrajnában élő kisebbségek, így a magyarság számára is előnyös nyelvtörvény. A dokumentum egyebek mellett lehetővé tenné, hogy az egy tömbben élő jelentősebb számú kisebbség az adott közigazgatási egységben hivatalosan is használhassa anyanyelvét.
A jogszabálytervezetet két kormánypárti politikus – Vagyim Kolesznyicsenko és Szerhij Kivalov – jegyzi, de annak szakértői szintű kidolgozásában részt vett az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) is. A tervezet már jó ideje a parlament szakbizottságánál hever, de a törvényhozás júliusig tartó soros plenáris ülésén hamarosan vitára is bocsáthatják.
Ennek lehetőségéről a Szevodnya című országos napilap tett említést. Az újság megbízható forrásokra hivatkozva azt írta, az elnöki adminisztrációban és a Régiók Pártja frakciójában arra jutottak, hogy a párt legfőbb szavazóbázisának számító orosz etnikumra nézve kedvező nyelvtörvényt célszerű lenne elfogadni a közeljövőben. Ettől várják a megcsappant szavazóbázisuk visszaszerzését. Emellett az a tervezet is zöld utat kaphat, amely a szülőknek garantálná gyermekük anyanyelvi óvodai nevelését.
Ugyanakkor ezeket az elképzeléseket nem lesz könnyű keresztülvinnie a kormányzó erőnek. Jurij Kosztenko, az Ukrán Népi Párt vezetője leszögezte, minden lehetséges módszerrel tiltakozni fognak a tervezet elfogadása ellen. A nacionalista politikus a nyelvtörvényt az államnyelv elleni támadásnak tartja.
Mihajlo Pogrebinszkij politológus úgy véli, ez csak egy kommunikációs trükk a választások évében. A téma kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy időről időre előkerül ez a kérdés, de a végén a régiós többség mégsem meri törvényerőre emelni. Szerinte azért nem, mert attól tart, hogy miközben a saját szimpatizánsai üdvözölnék a jogszabályt, más lakossági rétegekben akkora ellenérzéseket váltana ki, ami összességében rontana pártjuk megítélésén.
Kitekintő / Kárpáti Igaz Szó