A választások után is megmarad a szlovák-magyar feszültség

Mivel Iveta Radičová kormányzása alatt sem oldódtak meg a szlovák-magyar kapcsolatok alapvető problémái, valószínűleg a márciusi választások után is megmarad a két ország közti feszültség – véli Tomáš Strážay, a Szlovák Külpolitikai Társaság szakértője.

Véleménye szerint a legnagyobb probléma, mely megoldatlan maradt, a kettős állampolgárság kérdése. A törvénymódosítást, mely szerint elveszti szlovák állampolgárságát az a személy, aki önszántából felveszi más országét, a magyar kedvezményes honosításról szóló törvényre hozta meg válaszként a Fico-kormány.

„Úgy gondolom, hogy a szlovákiai törvényhozók tevékenysége ezen a téren gyorsabb és konstruktívabb is lehetett volna” – tette hozzá Strážay. Úgy véli azonban, hogy a magyar fél sem siet egy olyan megoldással, mely mindkét fél számára megfelelő lenne.

„A megegyezéshez mindig két fél kell, és ha a magyar fél például a kettős állampolgárság kérdésében engedményeket vár el a szlovák féltől, akkor magának is fel kell készülnie konszenzusos megoldások felkínálására. Ez eddig nem történt meg” – mondta a szakértő, aki szerint Orbán Viktor kormánya valószínűleg nem is fog ilyen megoldást kínálni.

Strážay szerint így megmarad a bizonyos mértékű feszültség Magyarország és Szlovákia között 2012-ben is. „A két ország gazdasági helyzete azonban arra kényszeríti őket, hogy megoldást keressenek” – jelentette ki. Hozzátette: pozitívan értékeli, hogy bár a feszültség megmaradt, a két ország viszonya az utóbbi két évben nyugodtabb lett.

A szakértő szerint az új szlovák kormány külpolitikájának ez egy nagyon fontos pontja volt. „A legalapvetőbb és legpozitívabb változás a szlovák-magyar viszonyban a választások óta az, hogy más lett a kommunikáció stílusa Magyarország képviselőivel” – mondta a SITA hírügynökségnek.

Strážay szerint ehhez a magyar és a szlovák fél is hozzájárult, a szlovák kormány például azzal, hogy sokszor nyugodt tudott maradni. „Talán kontraproduktív lett volna, ha a szlovák fél reakciói egyes esetekben határozottabbak lettek volna. Ellenkezőleg, díjazni lehet, hogy Szlovákia egyes esetekben visszafogott maradt, és rámutatott azokra a nemzetközi szerződésekre és kötelezettségekre, melyek mindkét országot érintik, s melyeket Szlovákia egyértelműen betartott” – zárta.

Kitekintő / Bumm.sk

Friss hírek