Belpolitikai vihart kavart kijelentéseivel Doris Pack

Belpolitikai zavart okozott, majd magyarázkodásra kényszerült Bosznia-Hercegovinában Doris Pack német európai parlamenti képviselőnő a szerb entitást dicsérő véleménye kapcsán.

Pack, a Nyugat-Balkánnal ápolt kapcsolatokért felelős EP-küldöttség tagja hétvégén Banja Lukában tett egy olyan kijelentést, ami szerint a két nagyobb egységre tagolódó ország szerb entitása, a Republika Srpska „sikeresebb” a bosnyák-horvát vegyes nemzetiségű Föderációnál, legalábbis ami a helyi törvényhozás uniós szabályozásokkal való összhangba hozását illeti. A kijelentés felzúdulást keltett a Föderációban, több vezető párt is közleményben reagált Pack nyilatkozatára. A politikus ezért később pontosította kijelentését.

A vegyes nemzetiségi összetételű és Bosznia-Hercegovina mindkét politikai egységét lefedő Szociáldemokrata Párt (SDP) azzal vádolta a képviselőnőt, hogy az általuk háborús uszítónak tartott Milorad Dodik boszniai szerb elnök politikáját támogatja, ahelyett, hogy elítélné a szerb politikus szecessziós szándékait. A szociáldemokraták álláspontja szerint amennyiben Pack továbbra is a szerbek mellé áll, azzal csak kárt tesz az országnak. A baloldali párt szerint az ilyen „rossz szándékú és mindenekelőtt pontatlan”  kijelentések ellentétekhez vezetnek és elterelik a figyelmet a Republika Srpska egyéb gondjairól. „Nincs esély a ciprusi modell bevezetésére”, azaz Bosznia-Hercegovina csak egységes államként kezelhető, áll a párt közleményében. Doris Pack később leszögezte, nem általánosságban dicsérte a szerbeket, mindössze egy részterületet emelt ki.

Pack: A főképviselő megtette, amit meg kellett tennie

Az EP képviselő a napokban további, a bosnyák belpolitikát felkavaró kijelentést is tett.  A daytoni szerződés értelmében a nyugati hatalmak által kinevezett és Bosznia-Hercegovina fölött valódi hatalmat gyakorló, széles jogkörrel rendelkező főképviselő (High Representative) Pack szerint megtette, amit meg kellett tennie és immár elkerülhetetlen, hogy a hatalmat a boszniaiaknak adják át. „Amíg a Főképviselői Hivatal létezik, levesszük a felelősséget a választott politikusok válláról. Ennek véget kell vetni”, fogalmazott.

A Föderáció politikai erői az európai politikus kijelentését ismét szerb-pártinak minősítették. Milorad Dodik, a szerb köztársaság vezetője ugyanis a nyugatiak kontrollja alól kiszabadulva alkotmányos reformokra kényszeríthetné a szarajevói vezetést, melyekkel a szerb területek autonómiáját növelhetné. A boszniai egységet támogató muszlim bosnyákok szerint az országnak a nemzetközi közösség ellenőrzése alatt kell maradnia, hogy a szétszakadást elkerüljék. A muszlim jobboldali Demokratikus Akciópárt (SDA) szerint  ezért a jelenlegi, válságos politikai helyzetben a főképviselő intézményét támadó nyilatkozat csakis rosszindulatot, vagy tudatlanságot tükrözhet. Arra is fölhívták a figyelmet, hogy mindeddig a Föderáció volt az, mely egységesen támogatta az európai integráció felé vezető utat, míg véleményük szerint a most megdicsért szerbek éppen akadályozták azt. Egyúttal felszólították Packot, hogy alaposabban tájékozódjon a bosznia-hercegovinai integráció elakadásának okairól.

Szalay Szabolcs

Friss hírek