Mentsük meg Ilonka nénit! Ezzel hívja a rimaszombatiakat és a környék lakóit a keddi szimpátiatüntetésre Auxt Ferenc, az MKP Rimaszombati járási elnöke. Az idős tanítónő nyugalmának és méltóságának „megmentése” mellett a méltányosságot és az igazságot is meg kellene menteni Szlovákiában – mondta a megmozdulás szervezője.
A tiltakozók kifejezik együttérzésüket az állampolgárságától megfosztott, majdnem 100 éves tanítónővel, Tamás Aladárné Szűcs Ilonával, akit hétfőn szólítottak fel a hatóságok, hogy adja le személyi okmányait. Az asszony időközben Magyarországra távozott, ott élő lányánál tartózkodik és ezért halasztást kért.
A 16.30-kor Rimaszombat főterén kezdődő szimpátiatüntetésen elítélik a rossz „ellentörvényt“, felidézik a történteket, mert a környék lakosságát nagyon megrázta Ilonka néni esete illetve a hatóságok mérhetetlen érzéketlensége.
Auxt Ferenc a Hírek.sk-nak kifejtette, annak ellenére, hogy a tanítónő pedagógusként számtalan értékes embert nevelt ennek az országnak, ugyanolyan sors vár rá, mint az afgán menekültre, akinek nincsenek rendben a papírjai. Szerinte tarthatatlan, hogy a helybeliek körében csak mindenki tanító nénijeként emlegetett Ilonka néninek menekültként kell majd élnie abban az országban ahol született és leélte életét. Ezért rázta meg érzelmileg az itt élőket az eset – tette hozzá Auxt.
Visszatérne Rimaszombatba
Még gyenge, de megerősödése után vissza akar térni rimaszombati otthonába a csaknem százéves Tamás Aladárné.
Fehér Csabáné (Tamás Judit) kedden az MTI-nek azt mondta: édesanyja a múlt pénteken kapta meg a hatóságoktól azt a levelet, amelyben felszólították, hogy adja le szlovák papírjait, de a hirtelen jött stressztől olyan rosszul lett, hogy azonnal lépni kellett.
Fehér Csabáné hangsúlyozta: „tudom, hogy vissza fog menni, le sem lehetne beszélni róla, de most az a legfontosabb, hogy megerősödjön, a hogyan továbbra igyekszem egyelőre nem gondolni”. Fehér Csabáné, aki korábban a Határon Túli Magyarok Hivatalában is dolgozott, értetlenül áll a történtek előtt. Azt mondta: felvidéki magyarként egész életében hidakat igyekezett építeni a két nemzet között, most mégis tanácstalan.
Gubíkot behívta a rendőrség
Gubík Lászlót, a Via Nova ICS, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) ifjúsági szervezetének elnökét magyar állampolgárságának ismeretében behívták a lévai rendőrségre, arra hivatkozva, hogy „az igazolványokról szóló törvény értelmében” le kell adnia a rendőrségen a személyi okmányait.
A lévai járási rendőrség Gubik Lászlónak postázott levelében nincs ugyan megszabva semmiféle határidő, hogy mikor kellene leadni a személyi okmányokat, de a levélből kiderül: ha a politikus nem tesz eleget ennek a kötelességének, 33 eurós pénzbüntetést szabhatnak ki rá.
Az egyetemi tanulmányait folytató Gubík a levelet először megtárgyalja jogászokkal, majd válaszol a hatóságoknak, s kérni fogja a dolgok tisztázását.
„Következetes akarok maradni önmagamhoz, ezért nem fogok eleget tenni a felszólításnak, hogy adjam le szlovák személyi igazolványom. Olyan hivatalos értesítést, hogy nem vagyok már szlovák állampolgár, eddig még nem kaptam. Én magam önszántamból szlovák állampolgárságomról nem akarok lemondani, és nem is mondtam le. Tehát továbbra is szlovák állampolgárnak érzem magam, s úgy vélem, jogom van használni személyi okmányaimat” – mondta el az MTI tudósítójának Gubík László.
Berényi József, az MKP elnöke szerint pártja kiáll Gubík László mellett, s megad neki ebben az ügyben mindennemű segítséget. „Egyre inkább érvényes a véleményünk, hogy ennek az ügynek a megoldása nem annak politikai rangra való emelésében és az egyes polgárok zaklatásában van, hanem az alkotmánnyal összhangban lévő jogi rendezésben rejlik”- fejtette ki.
A helytálló
Egy negyedik szlovákiai magyar, Dolník Erzsébet is felszólítást kapott a szlovák hatóságoktól személyi okmányai leadására, miután korábban nyíltan vállalta, hogy felvette a magyar állampolgárságot. Az MTI-vel közölte: nem kíván lemondani szlovák állampolgárságáról.
Dolník Erzsébet a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) politikusa volt, s 1998-2006 között parlamenti képviselőként is dolgozott. Idén októberben őt tüntették ki az MKP parlamenti képviselői által 1994-ben alapított Pro Probitate – A Helytállásért díjjal. A szlovák állam így most egykori parlamenti képviselőjétől akarja megvonni az állampolgárságot.
A Boldoghy-ügy
A közelmúltban, november 18-án Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozótól is megvonta állampolgárságát a szlovák belügyminisztérium, miután nyáron felvette a magyar állampolgárságot.
Szlovákiában a hatályos törvények szerint elveszti eredeti állampolgárságát az a szlovák állampolgár, aki egy másik országhoz kapcsolódó tartós életvitel, illetve más szoros kötődés nélkül felveszi annak állampolgárságát.
Kitekintő / mti.hu / Hírek.sk