A lengyel EU-ügyi államtitkár arra számít, hogy jövő év júniusáig a legtöbb kérdést tisztázni fogják a következő többéves keretköltségvetésről folytatandó vitában és maximum 5 vitatott téma marad a tárgyalások befejező szakaszára.
A soros lengyel elnökség várakozásai szerint 2012 június végére a kérdések többségéről kialakul a konszenzus a következő, hétéves pénzügyi tervről szóló kormányközi vitában, és legfeljebb 4-5 témát tisztázása marad majd hátra a tárgyalások év második felében esedékes befejező szakaszára. Ezt a lengyel EU-ügyek államtitkára jelentette ki hétfőn azt követően, hogy az általános ügyek tanács Brüsszelben lezárta a kényes pénzügyi tárgyalások első, bevezető szakaszát.
Mikolaj Dowgielewicz úgy vélte, hogy 2012. júniusában, a dán elnökség végére összeállhat egy „tárgyalási doboz” legfeljebb néhány, 4-5 nyitott kérdéssel, köztük a keretköltségvetés sarokszámaival, amelyekről a tárgyalások ciprusi elnökség alatt tartandó befejező szakaszában állapodnának meg. „Minden másról júniusig meg lehet állapodni” – szögezte le a lengyel államtitkár. Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke is egyetértett az analízissel.
A szakminiszterek hétfőn kézhez kapták a lengyel elnökség összefoglaló jelentését a költségvetési vita eddigi állásáról, ami felvázolta az egyes kérdésekben kifejtett jellemző tagállami álláspontokat, anélkül azonban, hogy letette volna a garast egyik vagy másik mellett. Dowgielewicz jelezte, hogy a tagországok álláspontjai rendkívül szerteágazóak az egyes kérdésekben, ezért az elnökségi konklúzió a maximum, amivel a tárgyalásoknak ebben a szakaszában szolgálni lehet. „Ha mindenki elégedetlen (a jelentéssel), akkor az annak a jele, hogy a jelentés kiegyensúlyozott” – közölte az államtitkár.
A lengyel időközi jelentés országnevek megemlítése nélkül ismerteti a jellemző pozíciókat (a jelentést részletesen lásd hétfői hírlevelünkben), így arra is kitér, ami Magyarország fő kifogása a Bizottság június végi javaslatával szemben, hogy tudniillik Brüsszel egységesen a GDP 2,5 százalékában húzná meg az egyes országok által lehívható kohéziós források felső határát és a következő hét évre vonatkozó növekedési erőfeszítései olyan hipotézisre épülnek, ami Magyarország számára rendkívül kedvezőtlen.
Dowgielewicz a BruxInfo kérdésére azt mondta, hogy eddig nem hallott a Bizottság által előterjesztetthez képest alternatív javaslatról, ami a „támogatási sapkát” és a növekedési előrejelzést illeti, de mint rámutatott, a probléma meglétét a jelentés is elismeri.
A lengyel jelentéssel lezárult a keretköltségvetés vitájának első, bevezető szakasza. A dán elnökség alatt pedig megkezdődik az érdemi alkudozás a csomagról. A végleges megállapodásra azonban elsősorban a tavaszi francia elnökválasztás miatt nem sok esély van 2012 vége előtt.
Kitekintő / Bruxinfo.eu