Több pénzt kaphat Magyarország is

Tíz százalékponttal emelkedik jövőre az uniós társfinanszírozás mértéke a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagállamok számára, miután az Európai Parlament plenáris ülésén megszavazta az erre vonatkozó javaslatot.

Az eddigi 85 százalék helyett a jövő évtől kezdve a projektköltségek 95 százalékát finanszírozhatják uniós forrásból azok az EU-tagállamok, amelyeket a leginkább megviselt a gazdasági és pénzügyi válság. Az Európai Parlament csütörtökön szavazta meg az Európai Bizottság erre vonatkozó, még négy hónappal ezelőtt előterjesztett javaslatát.

A javaslat értelmében azok az országok húzhatnak hasznot a kedvezményből, amelyek a fizetési mérleg javítására létrehozott uniós keretből, vagy az európai pénzügyi stabilitási eszközből részesültek pénzügyi támogatásban. Az előbbi eszközből Magyarországnak, Lettországnak és Romániának nyújtottak segítséget, míg az utóbbiak közé egyelőre Görögország, Írország és Portugália tartozik.

A maximális uniós társfinanszírozás 10 százalékos növelésére a kohéziós, a halászati és a vidékfejlesztési alapból támogatott projekteknél nyílik majd lehetőség. A javaslatot még a Tanácsnak is jóvá kell hagynia, mielőtt az jogerőre emelkedik.

„Ma fontos lépést tettünk az európai gazdaság talpra állítása felé vezető úton. Nagy örömömre szolgál, hogy a Parlament ilyen gyorsan cselekedett és elfogadta a javaslatunkat. Ez az intézkedés azt juttatja kifejezésre, hogy Európa szolidaritást vállal a fájdalmas gazdasági kiigazítási programokat végrehajtó tagállamokkal, és támogatja őket ezen erőfeszítéseikben. E tagállamoknak jelenleg nem sok lehetőségük van a növekedést és a munkahelyteremtést szolgáló beruházások megvalósítására. Intézkedésünknek köszönhetően az érintett gazdaságok hozzájutnak a versenyképesség és a foglalkoztatás növeléséhez szükséges forrásokhoz” – szögezte le közleményében az Európai Bizottság elnöke.

A Bizottság emlékeztet rá, hogy az intézkedés nem jelent plusz forrásokat a hat érintett országnak, azt viszont lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló forrásokat hamarabb visszatérítsék. A kezdeményezés tehát lehetőséget ad arra, hogy az erőforrásokat a fontosabb, növekedést támogató beruházásokra koncentrálják.

Deutsch Tamás, a regionális fejlesztési szakbizottság magyar tagja közleményében úgy vélte, hogy a könnyítés Magyarország számára 171 millió euró uniós támogatást jelent.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek