Mexikó: Drogháború kontra emberi jogok

Mexikóban a közel öt évvel ezelőtt meghirdetett drogellenes háború eddigi mérlege aggodalomra ad okot. Az erőszak elszabadult, az emberölések száma 2007-2010 között 260 százalékkal emelkedett, és nőtt a civil lakosság ellen elkövetett gyilkosságok száma is. A Human Rights Watch szervezet 212 oldalas jelentése riasztó képet fest az emberi jogok sárba tiprásáról, melyet a kábítószerellenes harc jegyében a mexikói katonaság és a rendőrség követ el – sok esetben ártatlan civilekkel szemben.

November elején Kenneth Roth és José Miguel Vivanco, a Human Rights Watch (HRW) vezető munkatársai nyújtották át Felipe Calderón elnöknek a „Jogok és biztonság nélkül: gyilkosságok, eltűnések és kínzások a mexikói drogellenes háborúban” (ford: a szerk.), eredetileg „Ni Seguridad, Ni Derechos. Ejecuciones, desapariciones y tortura en la ‘guerra contra el narcotráfico’ de México” című jelentést.

Az öt mexikói tartományban – Baja California, Chihuahua, Nuevo León, Guerrero y Tabasco – uralkodó helyzetet bemutató tanulmány konklúziója szerint a mexikói katonaság és rendőrség széleskörűen megsérti az emberi jogokat a drogellenes harc jegyében, és ezen esetek jelentős része nem is kerül kivizsgálásra.

A 212 oldalas, alapos kutatómunkával megelőzött jelentés beszámol több mint 170 kínzásról, 39 „eltűnésről” és 24 – bírósági ítélet hiányában – törvénytelen kivégzésről.

Ez annak is köszönhető, hogy a katonai igazságszolgáltatás jogkörébe tartozik azon ügyek kivizsgálása, amelyekben a katonaság tagjai törvénytelenül léptek fel a polgári lakossággal szemben. Történik mindez a mexikói Legfelsőbb Bíróság és az Amerika-közi Emberi Jogi Bíróság olyan ajánlásai ellenére, amelyek szerint ezeket a visszaéléseket polgári joghatóságnak kell kivizsgálnia, ugyanis a katonai bíróságok nem rendelkeznek pártatlansággal és átláthatósággal az ilyen ügyekben.

Az öt vizsgált államban a katonai ügyészek 1 615 esetben indítottak eljárást 2007 áprilisától napjainkig olyan esetekben, amikor a katonák bűncselekményeket követtek el a civil lakosság ellen. 

Drogháború számokban

Felipe Calderón 2006-ban egy olyan ország élére került, amelyben a növekvő erejű drogkartellek egyre nagyobb területeket vontak az ellenőrzésük alá, és amelynek a biztonsági erői – mind a katonaság, mind a polgárőrség – tevékenysége hosszú múltra visszatekintően jogsértő és hatástalan volt.

Így nem csoda, hogy 2006-ban napirendre került a drogellenes háborúban bevetni kívánt végrehajtó szervekre vonatkozó hiányos törvények reformja és a biztonsági erők megerősítése. Az elnök a katonaságot tette meg a biztonsági stratégia végrehajtójának, amely szinte teljes egészében a kartellekkel való szembeszállásra összpontosított ezután.

Több mint 50 ezer katona vesz részt kábítószer-ellenes műveletekben. A körzetben – ahová kirendelték őket – ezek a katonák vették át a rendőrségtől és a nyomozóktól a felelősséget a járőrözéstől kezdve a tűzharcokban való részvételig; illetve az egyes bűncselekmények kivizsgálásától a felderítésig. 

A közel ötéves drogellenes háború azonban korántsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, az országot elárasztotta az erőszakhullám:

  • Miután az emberölések száma két évtizeden keresztül folyamatos csökkenést mutatott, 2007-ről 2010-re 260 százalékkal emelkedett ez a mutató. 
  • A kormány „számlájára írható” 35 ezer haláleset, a szervezett bűnözés elleni harccal összefüggésben 2006 decemberétől 2010 végéig. 
  • A gyilkosságok száma drámai módon emelkedett: 2 826-ról (2007) 15 273-ra (2010).
  • Több mint 11 000 olyan halálesetről számolt be a mexikói sajtó, amely kábítószerrel kapcsolatos bűncselekménnyel függ össze.

Az erőszakhullám fokozódásának okai

Egyrészt a legerősebb kartelleken belül bandaháborúk robbantak ki a kábítószer-kereskedelem ellenőrzéséért; másrészt egy másik jövedelmező üzletág éli virágkorát: az emberkereskedelem.

A kartellek összecsapásai nemcsak egymás és a biztonsági erők ellen irányulnak, hanem a civil lakosságot is érintik, kihatnak a mexikóiak hétköznapi életére, megsértve alapvető emberi jogaikat.

A kisvállalkozások zsarolásától kezdve a főbb autóutakon blokádok emeléséig; iskolák bezárásától a kijárási tilalmak elrendeléséig; tömeges emberrablásoktól köztisztviselők meggyilkolásáig – széles az a skála, amellyel a fegyveres bandák a közbiztonságot veszélyeztetik.

A mexikói kormány kötelessége, hogy megtegye a szükséges intézkedéseket állampolgárai védelme érdekében, és amikor mexikóiak esnek áldozatul bűncselekményeknek, akkor a kormány felelőssége, hogy biztosítsa a büntető igazságszolgáltatási rendszer hatékony működődését.

Az emberi jogok megsértésének főbb esetei: 

 1. Kínzások 

A HRW a vizsgált öt államban – hitelt érdemlő bizonyítékok alapján – több mint 170 esetben számol be kínzásokról.

A dokumentálásra került kínzások fajtái: leggyakoribbak a verések, műanyag zacskóval való fojtogatás, „szimulált vízbefojtás”, sokkolás áramütéssel, szexuális kínzások, halálos fenyegetések. Mindezt egyetlen cél érdekében: a szervezett bűnözéssel kapcsolatban információkat szerezzenek a fogva tartottaktól. Ám emellett sok esetben bűnösséget elismerő vallomásokat kényszerítettek ki a kihallgatottaktól; illetve gyakran előfordult, hogy utólag kívánták eltusolni a biztonsági erők túlkapásait.

Lapozzon a folytatáshoz!

A kínzásokat leggyakrabban akkor alkalmazták, amikor az áldozatokat önkényesen fogva tartották, mielőtt átadták volna őket az ügyészségnek, főként katonai bázisokon vagy más illegális fogvatartási helyeken.

Az egyik rendőrtiszt megragadta a torkomat és erősen megszorította, mire felemeltem a kezemet és azt mondtam: „Nyugodjon meg”, mire ő még szorosabbra fonta a kezét. Ebben a pillanatban éreztem, hogy a hátamhoz nyomnak egy pisztolyt, majd bal halántékon ütöttek vele, amitől elkezdtem vérezni… Ezután egy teherautó mögé hurcoltak és elkezdtek verni, a hajamat húzva a földre löktek, miközben folyamatosan rugdosták a gyomromat és a hátamat. (Lucino Ramírez Vázquez, Huamuxtitlán, Guerrero)

2. „Eltűnések”

A szervezet 39 olyan „eltűnést” dokumentált, amelyeknél erős a gyanú, hogy a biztonsági erők számlájára írhatóak. Bár tanúk állítják, hogy rendvédelmi erők követték el az emberrablásokat, a hivatalos szervek tagadják ezeket a bűntetteket.

Emberi jogi szervezetek felmérései azt mutatják, hogy növekedett az ilyen jellegű bűncselekmények száma az elmúlt időszakban. Az esetek gyakoriságát eltusolni igyekvő hivatalos szervek legtöbbször a szervezett bűnözésre hárítják át a felelősséget, mielőtt az ügyeket különösebben kivizsgálták volna.

Az esetek előfordulásának nyomon követhetőségét akadályozza az a tény, hogy Mexikó 32 államából 24-ben nem bűntetik az erőszakos eltűnéseket. 

2011. június 23-án, körülbelül délután 4 órakor a 22 éves Jesús Víctor Llano Muńoz Nuevo-Leónban élő taxisofőrt megállították egy haditengerészeti ellenőrzőpontnál a taxiállomása központja előtt. A fiú édesapja, aki az államáson volt, amikor meglátta, hogy a haditengerészet tisztjei kiszállítják a fiát a taxijából és az ott állomásozó teherautóhoz kísérik, odament, és megkérdezte, miért veszik őrizetbe a fiát. A tiszt azt felelte: „Ha nem követett el semmit, visszahozom magának.” Nem sokkal később a teherautó Jésus-sal együtt elhajtott egy nagyjából 20 járműből álló konvojjal. A család panasszal élt az állami és a szövetségi ügyészségi hivataloknál, de mindenhol falakba ütköztek. A haditengerészeti és a katonai bázisok is tagadták, hogy fogva tartanák a fiút. Jesús tartózkodási helye továbbra is ismeretlen.

3. Bírósági eljáráson kívüli kivégzések

24 olyan esetről szerzett tudomást a HRW, amikor a biztonsági erők bírósági ítélet nélkül hajtottak végre kivégzést, és a legtöbb esetben igyekeztek a bűncselekményeket valamilyen módon eltusolni.

A civil áldozatokkal járó gyilkosságok két csoportra oszthatók: gyilkosság, vagy kínzások után bekövetkezett haláleset; a katonai ellenőrzőpontokon elkövetett visszaélések, amikor ellenük a fegyveres erő bevetése nem volt indokolt. 

Az ilyen esetek többségében a katonák vagy a rendőrök módosították a jelentésüket, fegyveres bűnözőként feltűntetve az áldozatokat, akik ellen erőszakosan kellett fellépniük. 

Néhány ügyben pedig a vizsgálatok arra utalnak, hogy a biztonsági erők manipulálták a szituációt, azt a látszatot keltve, mintha a bírósági ítélet nélküli kivégzések a rivális bandák közötti összecsapások miatt következtek volna be.

2010 eseményei

Mexikóban a legtöbb emberi jogi visszaélés a biztonsági erők és a szervezett bűnözés közötti erőszakos összecsapásokból ered. 

Újságírók, emberi jogi harcosok, bevándorlók esnek legtöbbször áldozatául nemcsak a bűnözői csoportoknak, hanem a biztonsági erőknek is. Mexikó eddig még nem tett jelentős lépéseket a kiszolgáltatott csoportok védelmének érdekében, vagy az esetek megfelelő kivizsgálására. 

Az áldozatok jelentős része – a HRW jelentése szerint – fiatal, munkásosztáyból származó családos férfi. Jellemzően autószerelők, taxisofőrök, gyári vagy építőipari munkások. Emellett vannak rendőrök, nők és gyermekek, néhány fehérgalléros bűnöző, sőt egyetemi tanárok, építészek is. E visszaélések áldozatai ártatlannak vallották magukat az őket ért vádakban, és ragaszkodtak ahhoz, hogy nem rendelkeznek semmilyen információval illegális tevékenységgel kapcsolatban. 

A büntetőjogi szabályok átfogó reformjára vonatkozó végrehajtási intézkedések, amelyek olyan problémákra irányulnak, mint például a rendőrségi túlkapások, szintén lassan indultak be 2010-ben, és eddig nem is érték el céljukat, nem csökkentették a túlkapások előfordulási arányát.

Mindeközben a reprodukciós jogok (a nők családtervezéshez és szexuális önrendelkezéséhez fűződő jogai) súlyos korlátozására került sor, és a mexikói törvények még mindig nem biztosítanak megfelelő védelmet a családon belüli erőszak és a szexuális zaklatások területén.

A katonaság visszaéléseinek büntetlensége

Felipe Calderón elnök a katonaságra támaszkodik a kábítószerrel összefüggő erőszak és a szervezett bűnözés elleni harcban. Míg a rendfenntartó erők tevékenységét törvényesítik, a hadsereg súlyosan megsérti az emberi jogokat, gyilkosságokkal, kínzásokkal, erőszakkal.

A Mexikói Nemzeti Emberi Jogi Szervezet 65 ilyen esetről számolt be 2007 óta, és több mint 1 100 olyan ügyről tudnak, amelyben sérültek az emberi jogok 2010 első félévéig.

Jellemzőnek mondható, hogy a katonai hatóságok rutinszerűen bonyolítják le azokban az ügyekben a vizsgálatot és a vádemelést, amelyekben a katonaság tagjai a gyanúsítottak.

A katonai bírósági rendszer hibája a pártatlanság és az átláthatóság hiánya. Ezt mutatja, hogy 2007 óta eddig egyetlen tisztet ítéltek csak el emberi jogi bűncselekmény miatt.

Októberben Calderón elnök javasolta a katonai bíráskodásra vonatkozó törvények megreformálását, különös tekintettel a nemi erőszakra, kínzásra, erőszakos eltűnésekre vonatkozó cikkelyekben. 

Büntető igazságszolgáltatási rendszer

A rendszerről elmondható, hogy gyakorta nem szolgáltat igazságot az áldozatok számára az erőszakos bűncselekményeknél és az emberi jogok megsértésénél.

Ez számos okra vezethető vissza: korrupció, a megfelelő ismeretek és képzések hiánya, illetve a szabálytalan rendőri akciókat nem követi az elszámoltathatóság. 

Továbbra is a kínzások számítanak a legszélesebb körű problémának. Jellemző, hogy egyes bírók elfogadottnak tartják az olyan vallomásokat, amelyeket kínzások, illetve egyéb törvénytelen eljárás során nyernek a gyanúsítottaktól. Sok esetben pedig elmarad a nyomozás során elkövetett hibák kivizsgálása.

Lapozzon a folytatáshoz!

Az előzetes letartóztatás intézményének túl gyakori használata – a Mexikóban börtönben ülők több mint 40 százalékát soha nem ítélték el bűncselekmény elkövetéséért – a börtönök túlzsúfoltságához vezet, ezzel együtt az ott tapasztalható megalázó, egészségtelen és veszélyes körülmények kialakulásához. 2010 januárjában például 23 rabot gyilkoltak meg egy börtönlázadásban Durango-ban. 

Az előzetes letartóztatottak céltáblái az őrök visszaéléseinek, akik gyakorta megtagadják a megfelelő orvosi ellátást, különösen a női börtönökben. 

Véleménynyilvánítás szabadsága

Azok az újságírók, akik drogkereskedelemmel kapcsolatban publikálnak vagy kritikus hangot engednek meg maguknak a biztonsági erők intézkedéseivel szemben, komoly zaklatásnak és támadásoknak vannak kitéve. 2007 októberétől 2010-ig 35 újságírót gyilkoltak meg, további nyolc eltűnt, vagy félhalott állapotban került elő. 

Több mexikói államban robbanóanyagok vagy kézifegyver által éri őket a támadás. Júliusban egy rendőrtiszt Veracruz-ban kirabolt és megvert egy újságírót, aki előtte tanúja volt annak az esetnek, amikor a rendőr megtámadt egy másik riportert.

A széleskörűen terjedő erőszakhullámban a hatóságok nem járnak el megfelelően a nyomozások vagy az elkövetők elleni vádemelések tekintetében, illetve az újságírók védelmében, akiknek komoly kockázatokkal kell szembenézniük, és sok esetben öncenzúrával kénytelenek élni, saját biztonságuk érdekében.

2010 júliusában a Sajtó Elleni Bűncselekményekkel Foglalkozó Különleges Ügyészség (Fiscalía Especial para Delitos cometidos contra Periodistas) szélesebb körű megbízást és nagyobb önállóságot kapott, ám azóta nem sikerült javítaniuk a vádemelések arányának alacsony számán. 

Bevándorlók helyzete

Bevándorlók százezrei érkeznek Mexikóba, akik közül évente sokan válnak visszaélések áldozataivá, kezdve a fizikai és szexuális bántalmazástól a zsarolásig és lopásig. Körülbelül 18 000 bevándorlót rabolnak el évente, gyakran azzal a céllal, hogy az Egyesült Államokban élő rokonaiktól váltságdíjat követeljenek értük.

A Nemzeti Bevándorló Hivatal 350 ügynököt bocsátott el 2007 óta – a teljes állomány közel 15 százalékát – azzal a gyanúval, hogy együttműködött a szervezett bűnözéssel az emberkereskedelemben.

2010 szeptemberében bevándorlási ügynökök megvertek és kiraboltak több mint száz bevándorlót, akiket egy „halálvonatról” szállítottak le Oaxaca-ban. Az esetek túlnyomó többségében azonban a visszaélések áldozatává vált bevándorlók nem jelentik az ellenük elkövetett bűncselekményeket, tartva a kitoloncolástól. 

2010 szeptemberében a szenátus elfogadott egy olyan reformtervezetet, amely megköveteli minden hatóságtól, hogy nyújtsanak segítséget a visszaélések áldozatainak, állampolgárságuktól függetlenül. Calderon elnök novemberben írta alá a törvényt.

A Human Rights Watch ajánlásai Mexikónak:

A jelentés a dokumentált visszaélések alapján ajánlásokat fogalmaz meg a végrehajtó, törvényhozó és bírói hatalom részére:

  • A kongresszusnak meg kell újítani a katonai bíráskodásra vonatkozó törvényeket, hogy megakadályozzák a katonai joghatóság hatálya alá tartozó esetekben az emberi jogok megsértését a nyomozás összes szakaszában. Emellett biztosítani kell a polgári jogi ügyvédi jelenlétet minden olyan ügy kivizsgálásánál, ahol emberi jogok sérülhetnek, beleértve a katonaság által elkövetett jogsértéseket is.
  • A bíróságok a fennálló bizonyítékok birtokában tiltsák meg a kínzásokat.
  • A jogalkotók töröljék el a megelőző fogvatartás intézményét (ez mindig választható és kivételes, általában akkor rendelik el, ha a kiszabható minimális büntetés jelentős), amelyet az indokoltnál többször alkalmaznak, és amely növelheti a fogva tartottak elleni visszaélések számát.
  • A biztonsági erők az őrizetbe vett gyanúsítottakat elfogásukat követően azonnal adják át az ügyészségnek.
  • Nemzeti adatbázis létrehozása az eltűntek és fogva tartottak nyilvántartására, amelynek segítségével nyomonkövethetővé válik a rendszer, és jobban kivédhetőek a visszaélések.

Szita Zsuzsanna

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »