A görög nemzeti egységkormány feje Brüsszelből üzent a hazai politikai pártok vezetőinek, arra kérve őket, hogy az Európai Unió kérésének eleget téve írásban vállaljanak kötelezettséget az október végi Eurócsúcs döntéseinek végrehajtására.
Először látogatott Brüsszelbe hétfőn Lukasz Papademosz azóta, amióta az általa vezetett nemzeti egységkormány bizalmat kapott a görög parlamentben és egyúttal felhatalmazást arra, hogy a következő, néhány hónapon belül sorra kerülő választásokig végrehajtsa mindazokat a döntéseket, amelyeket október végi csúcstalálkozójukon hoztak görög ügyben a 17-tagú valutaövezet vezetői.
„Nem lehet kétség afelől, hogy a kormány elkötelezett az Eurócsúcson elfogadott döntések végrehajtása mellett. Úgy gondolom, hogy nagyon bíztatók a kilátások” – közölte Lukasz Papademosz hétfőn a José Manuel Barroso bizottsági elnökkel tartott megbeszélést követően újságírókkal. Az Európai Központi Bank korábbi alelnöke hangsúlyozta, hogy a nemzeti egységkormány két fő cél elérésére összpontosít a rendelkezésére álló néhány hónapban. Először is az új, sorrendben második görög kiigazító program kitárgyalására, másodszor pedig a magánbefektetőkkel folytatandó tárgyalásokra a kezükben lévő görög államkötvények cseréjéről új, a régi papírok névértékének felét érő kötvényekre. Tervek szerint egy ilyen 50 százalékos adósságleírás révén 2020-ig a GDP 120 százalékára csökkenhet a görög államadósság.
A görög kormányfő elismerte, hogy rendkívül nehéz dolga lesz kormányának és az országnak, ha végre akarja hajtani a feladatokat.
Lukasz Papademosz Brüsszelből ugyanakkor a meghatározó görög politikai pártok vezetőinek is üzent, amikor szükségesnek nevezte, hogy adják meg azokat az írásos garanciákat, amelyeket az EU, az Eurócsoport és az IMF követel tőlük annak fejében, hogy a következő 1-2 hétben átutalhassák a következő, 8 milliárd eurós hitelrészletet Athénnak. Ismert, hogy elsősorban a konzervatív ellenzék vezére, Antonisz Szamarasz húzódozik a kérés teljesítésétől. A nemzeti egységkormány feje szerint ugyanakkor az EU által kért feltétel teljesítése szükséges a görögöktől elvárt intézkedések teljesítését övező bizonytalanságok és kétértelműségek eloszlatására. „Fontos, hogy a pártelnökök pozitívan válaszoljanak az Eurócsoport és az EU kívánságára” – jelentette ki a korábbi jegybank-alelnök.
Az írásos garanciákra már csak azért is szükség van, mert a várhatóan tavasszal sorra kerülő parlamenti választások után a technokrata kormány helyébe lépő új kabinetnek is folytatnia kell majd a reformokat annak érdekében, hogy Görögország kikerüljön a jelenlegi, kétségbeejtő helyzetből.
„A nemzeti egységkormány megalakításáról szóló megállapodás, amit széleskörű politikai konszenzus övez, a politikai stabilitás iránti szükséglet megnyilvánulása ebben a kritikus időszakban. Szélsőségesen komoly a helyzet, talán még komolyabb, mint az elmúlt 18 hónapban bármikor” – jelentette ki José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke.
Barroso szerint két lényeges célt kell elérni a következő hónapokban. Az első a Görögországnak a következő három évben nyújtandó pénzügyi támogatás, amiről a tárgyalásokat az év végéig be kell fejezni. A második az önkéntes kötvénycsere a magánbefektetőkkel, aminek legkésőbb 2012 elején kell lezárulnia.
Kitekintő / Bruxinfo.eu