Az Iszlám Konferencia Szervezete és az Arab Liga főtitkára is támogatja Koszovót, és az egyiptomi elnökjelölt is ígéretett tett arra, hogy elismeri az ország függetlenségét – számolt be a SETimes. Azonban ez még nem elég sem a Szervezetbe, sem az ENSZ-be, sem az EU-ba való belépéshez.
Az Iszlám Konferencia Szervezete (Organisation of Islamic Cooperation, OIC) a nyáron arra kérte az iszlám országokat, hogy ismerjék el Koszovó függetlenségét. Ennek eredményeképpen augusztusban és szeptemberben három-három, októberben pedig egy OIC-tagállam ismerte el a Szerbiából kivált területet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Koszovó számára megnyílt volna az út az Iszlám Konferencia Szervezetében való tagság felé, ugyanis ennek feltétele az ENSZ-tagság is. Az ország elsődleges célja egyelőre az, hogy csatlakozhasson az Európai Unióhoz és bekerüljön az ENSZ-be.
Petrit Selimi koszovói külügyminiszter-helyettes szerint az arab tavasz is hozzájárult ahhoz, hogy a korábban a függetlenséget nem elismerő országokban is nyíltabb vita jöhetett létre. Selimi arra is felhívta a figyelmet, hogy Koszovó fontosnak tartja diplomácia kapcsolatok kialakítását a forradalom által átformált országokkal, így Egyiptommal, Tunéziával és Líbiával is.
A koszovói külügyminiszter, Enver Hoxhaj volt az első magasrangú délkelet-európai politikus, aki Hoszni Mubárak februári bukása után Egyiptomba utazott. Hoxhaj szeptemberi látogatása során találkozott a vezető elnökjelölttel, jelenlegi kormányzati tisztviselőkkel, illetve civil és vallási közösségek képviselőivel. Amr Músza elnökjelölt ígéretet tett arra, hogy „Egyiptom gyorsan el fogja ismerni Koszovó függetlenségét, erről nincs vita. De először demokratikus választásokat kell tartani Egyiptomban.”
A külügyminiszter az Arab Liga főtitkárával, Nabil al-Arabival is találkozott, aki támogatásáról biztosította az országot és kijelentette, hogy meg fogja kérni a Liga tagjait, hogy ismerjék el Koszovót. Hoxhaj látogatását helyettese alapvető jelentőségűként értékelte.
Azonban nem mindenki örül az arab országokhoz való közeledésnek. Ndue Ukaj koszovói író szerint lényegtelen azzal foglalkozni, hogy az arab országok még nem ismerték el a függetlenséget, ugyanis a világ főbb országai már elismerték Koszovót. Ukaj szerint távol kellene maradniuk az OIC-tól, mert „ők nem járulnak hozzá a Koszovó számára fontos ügyekhez, a demokráciához és a toleranciához.”
Kérdés, hogy az elmúlt hónapok koszovói eseményei, mint például az összecsapások a szerb határon vagy a bankok szabálytalanságai milyen hatással lesznek az ország megítélésére és mikorra várható a Szerbiával való kapcsolatok normalizálása, ami kulcsfontosságú az EU- és az ENSZ-tagsághoz.
Farkas Enikő