Egy nap alatt megfelezték az államadósságot

A ma hajnali megállapodás lényegében egybevág a tegnap délután közzétett pletykákkal, vagyis ennek megfelelően a bankok elfogadták azt, hogy a könyveikben lévő kötvényeik esetében csak a névérték 50%-át kapják vissza. Ez azt jelenti, hogy a futamidő elején 100 eurót adtak a görögöknek, menetközben erre az összegre megkapták az időarányos kamatot, a futamidő végén azonban a kölcsönadott 100 euró helyett csak 50 eurót kapnak vissza.

Ez csak első látásra tűnik sokkolónak, hiszen a legtöbb görög kötvény esetében néhol még ennél is durvább veszteséggel számoltak a befektetők. Hasonló spekulációkról lehetett korábban is hallani, azonban a mostani bejelentés mindenképpen hoz egy megnyugvást ebben a kérdésben.

A megállapodás eredményeként 100 milliárd euró megfizetése alól mentesülnek a görögök, amely jelentős könnyebbséget jelent a 360 milliárd eurós komplett adósságállományuk tükrében. A hitelezők 30 milliárd eurós bánatpénzt kaptak.

A befektetők első körben vélhetően kedvezően fogadják majd a bejelentést, ám nagyon hamar eluralkodhat rajtuk a pánik, hogy júliusban még csak 21%-os bukóról szólt a fáma. Ráadásul hasonló okok miatt a spanyolok, portugálok, olaszok is feltehetik a kezüket; nem véletlen, hogy ezen országok esetében megugró kötvényhozamokkal számolunk.

Kitekintő / Equilor

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »