Közel 300 állami vállalatot privatizáltak az elmúlt kilenc évben Koszovóban, amiből több mint félmilliárd euró bevétel származott, számolt be a SETimes. Az ország a folyamat gyorsítása érdekében jogszabályi változtatásokat tervez.
Koszovó szeretné felgyorsítani a privatizációs folyamatokat, melyek még az ENSZ-közigazgatás (UNMIK) során kezdődtek. Az eddigi privatizáció csak félsikernek tekinthető, ugyanis a felszámolást szabályozó törvény jelentősen lassította a munkát azzal, hogy vállalatonként három évig tartott az eljárás.
A privatizációt eleinte a Koszovói Vagyonkezelő Ügynökség (Kosovo Trust Agency, KTA) felügyelte, majd 2008-tól ezt a feladatot a Koszovói Privatizációs Ügynökség (Kosovo Privatisation Agency, KPA) látta el. Ylli Kaloshi, a KPA szóvivője azt mondta, már dolgoznak a jogszabályi változtatásokon, amelyek felülírják az elavult UNMIK-rendelkezéseket és felgyorsítják a folyamatokat. A csomagot a parlament elvben már jóvá is hagyta.
Kaloshi szerint „a privatizáció az első lépés a gazdasági fejlődés felé, ami az állandó munkahelyek megteremtését jelenti.” Eddig a szóvivő elmondása szerint a KPA által kezelt alapok 578 millió eurós bevételéből 537 millió privatizációból, a fennmaradó összeg pedig eszközök értékesítéséből származik. A munkavállalók a privatizáció után 20 százalékos részesedést kapnak az eladási árból, ez a KPA számadatai szerint azt jelenti, hogy eddig mintegy 43,5 millió eurót fizettek ki nekik.
Az elmúlt kilenc évben összesen 295 állami vállalatot privatizáltak, köztük a glogovaci Ferronikel nevű gyárat és kohót, illetve a Sharr nevű cementgyárat is. A folyamat során 650 új vállakozás jött létre.
Ibrahim Rexhepi koszovói elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy bár szerinte a privatizáció a végéhez közeledik, még vannak problémás esetek, elsősorban azokon a területeken, amelyekre a szerbek is igényt tartanak.
Az elemző úgy gondolja, a kormánynak azért kell eladnia az állami vállalatok vagyonának egy részét, hogy megszüntesse az állami monopóliumokat bizonyos szektorokban. Szerinte az eladásoknak fokozatosan kell megtörténnie, hogy elkerüljék a gazdasági és társadalmi problémákat.
Farkas Enikő