Sok a fegyver, és kevés a víz Tripoliban

A vízellátást és a fegyverek széleskörű elterjedtségét nevezte a legégetőbb líbiai problémának az Európai Külügyi Szolgálat kríziskezelési igazgatója, aki a napokban látogatott el a fővárosba, és készítette elő egy majdani EU-képviselet megnyitását Tripoliban.

„Líbiában kezd visszatérni az élet a rendes kerékvágásba” – mondta brüsszeli sajtótájékoztatóján az Európai Külügyi Szolgálat kríziskezelési igazgatója. Agostino Miozzo augusztus 31-én érkezett a líbiai fővárosba, és hat napot töltött Tripoliban, elsősorban az állapotok felmérése, és egy majdani EU-képviselet megnyitásának előkészítése céljából.

Elmondása szerint bár „ijesztő módon napról-napra változik a helyzet”, alapvetően kezd visszatérni az élet Tripoliba. Egyre több bolt nyit ki újra, a ramadán vége után pedig egyre több ember tér vissza a munkahelyére – mondta Miozzo, aki szerint a Líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács sms-ben is igyekszik arra sarkallni az embereket, hogy álljanak ismét munkába.

Hozzátette, néha viszont akadnak meglepetések: „augusztus 31-én például nyugalom volt az utcákon, emberek sétáltak, másnap viszont már mesterlövészeket láttunk a tetőkön, és gépfegyveres fiatalok jelentek meg az utcákon, akik ugyan nem bántottak senkit, és örömükben lövöldöztek a levegőbe, mégis ijesztő volt”.

Szerinte a fegyverek széles körű elterjedtsége okozza az egyik komoly problémát, a másik pedig az akadozó ivóvíz-ellátás, aminek a helyreállításán állítólag már dolgoznak a líbiai hatóságok. „Azt azonban ne felejtsük el, hogy az ország egyes helyein még mindig harcok vannak” – emlékeztetett az igazgató.

Agostino Miozzo megismételte a sokat hangoztatott európai kívánalmakat és elvárásokat Líbia felé. Hangsúlyozta, hogy az EU segítséget nyújt a líbiai vállalkozásoknak, hatóságoknak és állampolgároknak a demokratikus intézményrendszer kiépítésében, a gazdaság beindításában és az ország újraszervezésében.

Az átmeneti kormányként működő Líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsban is bízik. A velük szemben megfogalmazott kritikákkal kapcsolatban azt mondta, „a megfelelő emberek ülnek a megfelelő székekben. Ha ők vezetik majd a jövő Líbiáját, nem lesz semmi baj”.

Az első szabad választásokat nem akarja sürgetni az EU. Egy magas rangú uniós diplomata szerint „8-10-12 hónapon belül talán meg lehet tartani. Nem szabad elsietni a dolgot” – mondta. Hozzátette, az Európai Unió az olajszállítási szerződéseket sem akarja felmondani, esetleg újrakötni, szerinte ugyanis a legfontosabb most az üzlet és a befektetések folytonosságának fenntartása. A gazdaság beindításának azonban elsődleges feltétele a biztonság megteremtése az egész országban.

Az Európai Unió augusztus 31-én koordinációs irodát nyitott Tripoliban, amelyből az uniós humanitárius akciókat irányítja majd a közösség. Hamarosan pedig – mint azt Catherine Ashton is a héten bejelentette – hivatalos EU-képviselet nyílhat a líbiai fővárosban.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek