Kína még nem fejtette ki hivatalos álláspontját az amerikai adósságrendezési vitával kapcsolatban, de a hivatalos állami (és az állam által ellenőrzött) hírügynökség, a Hszinhua (Xinhua) csütörtökön élesen kritizálta a világ vezető gazdaságát irányító politikusok viselkedését. A cikk „veszélyesen felelőtlennek” nevezte az amerikai adósságplafon emelésére vonatkozó tárgyalás-sorozat résztvevőit, akik a Hszinhua szerint az elhúzódó, és saját érdekeiket előtérbe helyező vitával az egész világgazdaságot veszélyeztetik.
Amennyiben az Egyesült Államok demokrata és republikánus képviselői augusztus másodikáig nem tudnak megállapodni az adósságplafon megemeléséről, az ország könnyen fizetésképtelenné válhat. Elemzők szerint ebben az esetben a világgazdaság egy újabb, a 2008-ban kezdődött recessziónál is súlyosabb válság elé nézhet.
A kínai kritika szerint a legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a politikusok a jövőre esedékes elnökválasztás miatt a szükségesnél jóval nagyobb felhajtás közepette tárgyalnak, és a vitát túlzott mértékben használják ki politikai előnyszerzésre a választási kampány miatt. Emiatt azonban könnyen kicsúszhat a kezükből az irányítás, így meghiúsulhat az egyezség közeli határidőre való megkötése.
Annak ellenére, hogy Kína hivatalosan nem kommentálta az Egyesült Államokban kialakult helyzetet, több szempontból is érintett az ügyben. Ezer milliárd dollár feletti befektetéseivel az ázsiai ország Amerika legnagyobb külföldi kötvénytulajdonosa, Hillary Clinton külügyminiszter külön megnyugtató üzenetet is küldött a kormánynak, mikor világossá vált a helyzet súlyossága. Másrészt a Hszinhua szerint a megegyezés elmaradása más országok jólétére is hatással lenne, az egész világgazdaság lelassulásával, vagy egy esetleges válsággal pedig Kína is csak veszíthet, hiszen felvevőpiacainak nagy része Európában és Amerikában van.
Koczkás Sára