Megbénította Csehországot az év eddigi legnagyobb sztrájkja. Története során először áll le egész napra a prágai metró, de a vasúti közlekedés is teljesen megbénult. A szakszervezetek legfőbb célja, hogy a kormány visszavonja a tervezett megszorításokat. Ma reggel nyolc órakor kétszáz fő részvételével elindult a tiltakozó menet, amely a pénzügyminisztérium épületéhez tart, és további fennakadásokat fog okozni a cseh főváros életében. Petr Necas miniszterelnök a tiltakozások miatt nem utazott el a pozsonyi V4-csúcsra, Václav Klaus köztársasági elnök pedig elhalasztotta a mai napra tervezett születésnapi fogadását. Necas azért sem lehet nyugodt, mert a felmérések szerint a csehek 59 százaléka a tiltakozók pártján áll.
Ma reggel teljesen megbénult a cseh főváros, Prága tömegközlekedése, miután a tömegközlekedési dolgozók szakszervezete sztrájkot hirdetett a kormány megszorító intézkedései ellen. A metró teljesen leállt, a buszok negyede, a villamosok csupán ötöde közlekedik. Azok sem lehetnek azonban nyugodtak, akik ma autóval akartak dolgozni menni, ugyanis a városban felvonulást is tartanak, ami további fennakadásokat okoznak majd a közlekedésben. Érdekesség, hogy a prágai metró még soha nem állt le ennyi időre: 1989-ben csupán egy órás munkabeszüntetést tartottak a metróvezetők, a 2002-es nagy árvíz ideje alatt pedig folyamatosan jártak a föld alatt a szerelvények.
Prága mellett több vidéki városban is sztrájkba léptek a buszsofőrök: a Mladá Frontá Dnes beszámolója alapján szinte alig lehet közlekedni Brnóban, Plzenben, Opavában és Olomucban, miközben a vasút is teljesen leállt: ma egyetlen személy- és tehervonat sem indul Csehországban a mozdonyvezetők tiltakozó akciója miatt, a nemzetközi járatok a cseh határokon várják ki a sztrájk végét. A tervek szerint az autópályákat is eltorlaszolják majd, azonban a légiirányítók nem csatlakoztak a megmozduláshoz, így a prágai repülőtér továbbra is fogad járatokat. A mostani megmozdulást elsősorban a közlekedési szakszervezetek szervezték, de később csatlakoztak hozzá a bányászok is. A sztrájkot eredetileg hétfőn akarták megtartani, azonban a prágai hatóságok elutasították a kérést, ugyanis az akciót nem jelentették be a törvényben megszabott három napos határidő előtt.
Petr Necas, a jobbközép Polgári Demokraták (ODS) miniszterelnöke tegnap még összehívott egy egyeztetést, azonban a tárgyalások nem vezettek eredményre. A szakszervezetek azért is felháborodtak, mert erre a megbeszélésre nem hívták meg a két legnagyobb munkavállalói szövetség, a Cseh- és Morvaországi Szakszervezeti Konföderáció, illetve a Független Szakszervezetek Szövetsége képviselőit. Egyedül arról sikerült megegyezni, hogy az egészségügyi reformról szóló, a hét végére tervezett szavazást elhalasztják, hogy a terveket megvitathassák a szakszervezeti vezetőkkel is.
Célkeresztben a pénzügyminiszter
A közlekedési dolgozók elsősorban a pénzügyminiszter, Miroslav Kalousek lépései miatt háborodtak fel, aki bíróságon támadta meg a hétfőre tervezett tiltakozást, és közvetve miatta kellett mára halasztani a régóta tervezett akciót. A pénzügyminiszter javaslatai szerint a tömegközlekedési dolgozók elveszítenék éves bérletüket, illetve étkezési utalványaikat, csökkenne a nyugdíjuk, illetve még legalább száz kedvezményt vennének el tőlük. A kormányzat tervei szerint a személyi jövedelemadó a jelenlegi 15-ről 19 százalékra nőne, a társadalombiztosítási járulékot egy százalékkal emelnék meg, az ÁFA mértéke pedig a jelenlegi 10 százalékról 17,5 százalékra nőne 2013 végéig. Ezzel párhuzamosan az egészségügyi miniszter, Leos Heger bejelentette: nincs pénz az orvosok béremelésére. Mint arról a Kitekintő is beszámolt korábban: a cseh orvosok kijelentették: ha nem emelik meg a fizetésüket, akkor tömegesen fognak felmondani, hogy Nyugat-Európában keressenek munkát.
A kormánynak a sztrájk mellett komoly belső konfliktusokkal is szembe kell néznie, ugyanis a három kormánypárt nem igazán tud megegyezni több kérdésben sem: a legkisebb koalíciós partner, a Közügyek Pártja (VV), amelyet csupán 2,5 százalékon mérnek a közvélemény-kutatások többször is megzsarolta már a miniszterelnököt. A problémák sorát Radek John VV-elnök lemondása indította el, és a kis párt – amelynek távozása a kormány azonnali bukásához vezetne – most azt követeli, hogy Necas menessze Kalouseket, Alexander Vondra hadügyminisztert, illetve Ivan Fuksza agrárminisztert is. A VV ezen kívül azt is szeretné, ha ismét betölthetnék a koalíciós szerződésben megszabott négy miniszteri posztot, amelyből most csak kettő áll a párt rendelkezésére. Emellett John azzal is vádolja Kalouseket, hogy csak politikai ellenfelei ellen indít korrupciós vizsgálatokat, saját párttársait pedig megkíméli a revizorok kutakodásaitól.
Elmarad a születésnapi parti
A sztrájk miatt lemondta mára tervezett születésnapi partiját Václav Klaus cseh köztársasági elnök, aki hétfőn éles szavakkal kelt ki a szakszervezeti tagok ellen. Az államfő kijelentette: aki sztrájkol azt, ki kell rúgni, a kieső vasúti szerelvények helyére pedig buszokat kell beállítani. Klaus június 19-én lesz hetven éves.
Kitekintő összeállítás