Megadóztatnák a nejlonzacskókat

Az Európai Bizottság fontolóra veszi a műanyag zacskókra kivetett adó, vagy akár teljes betiltásuk lehetőségét, hogy valamilyen módon csökkentse a használatukat és küzdjön a környezetszennyező hatásuk ellen.

Az Európai Bizottság szerdán, május 18-án nyilvános konzultációt kezdeményezett azzal kapcsolatban, hogy mit lehetne kezdene azzal az évente több milliárd műanyag zacskóval, amit az Európai Unióban használnak, és amelyek több száz év alatt bomlanak csak le.

„Ötven évvel ezelőtt még nem is hallottunk az egyszer használatos nejlonzacskóról, amelyet most pár percig használunk csupán, de több évtizeden át szennyezzük vele a környezetet” – mondta Janez Potocnik, a szlovén környezetvédelmi európai biztos szerdán egy nyilatkozatban. Az EU 27 tagállamának minden lakosa évente átlagosan 500 műanyag zacskót használ, ezek többségét pedig csupán egyetlen egyszer, így összességében 2008-ban 3,4 millió tonna műanyag zacskót gyártottak Európában, ami nagyjából kétmillió autó súlyának felel meg.

Több ország már korábban bevezetett különböző tiltásokat a műanyag zacskók használatával kapcsolatban, vagy megállapodott a kereskedőkkel, hogy valamilyen módon korlátozzák a használatukat. A legtöbb szupermarketben ezért most már fizetni kell értük, de EU-s szinten egyelőre még nincs konkrét intézkedés ezzel kapcsolatban, a Bizottság szerint viszont „hatékony cselekvésre van szükség”.

A Bizottság a nyilvánosság véleményére is kíváncsi, hogy szerintük hogyan növeljék a csomagolás lebonthatóságát, ez elsősorban az EU csomagolásokról szóló irányelvének módosítását jelentené. Ez az irányelv ugyanis nem tesz egyértelmű különbséget a biológiailag lebomló, és a kizárólag az ipari komposztáló létesítményekben komposztálható termékek között.

Ha módosítják az irányelvet, azt is egyértelműbben kell majd feltüntetni az egyes zacskókon, hogy lebomlanak-e biológialilag. „Az, hogy biológiailag lebomlóként jelenítünk meg egy terméket, amikor valójában nem bomlik le természetes körülmények között, félrevezető lehet és ez is hozzájárul a szemét további terjedésének” – mondta Potocnik biztos.

A most kezdeményezett nyilvános konzultáció augusztus végén fog lezárulni.

Kitekintő / Euractiv.hu

Friss hírek

Magasabb adóterhet kap a Mol augusztustól

A törvényjavaslat kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027. adóévre is. Az intézkedés idén 6,25 milliárd forinttal, jövőre pedig újabb 15 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget.

Read More »
sherlockrehab.hu

Tévhitek a gerincsérvről (x)

Számos tévhit kötődik a gerincsérvhez. Sokan azonnal a legrosszabbat feltételezik, holott számos félreértés övezi ezt az állapotot. Részben a média, részben a tévesen értelmezett tanulmányok gerjesztik ezt az aggodalmat.

Read More »