Az Európai Parlament frakciói nem védik meg Catherine Ashtont a közelmúltban ért bírálatoktól, de sokkal inkább a tagállamokat okolják a gyengének vélt uniós külpolitika miatt.
Az Európai Parlament frakciói nem osztják teljes egészében az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének gyenge teljesítményéről szóló tagállami véleményeket. Az elmúlt hetekben több ország fogalmazta meg aggályait Catherine Ashtonnal kapcsolatban, a brit politikus alkalmasságával kapcsolatos vitát viszont a belga külügyminiszter nyilatkozata hozta a felszínre.
Steven Vanackere a Le Soirnak adott interjújában fejtette ki, hogy Catherine Ashton reakciói a világpolitikai eseményekre túl lassúak, „amit még el is tudnék fogadni, ha legalább közép- és hosszú távú elképzelései lennének az uniós külpolitikáról, de nincsenek” – mondta Vanackere a belga napilapnak.
Az Európai Parlament szerda délelőtt hallgatja meg Catherine Ashtont az Európai Külügyi Szolgálat első hat hónapos működéséről, és bár az EP frakciói már a múlt héten jelezték, hogy ez lesz az egyik legfontosabb esemény az eheti strasbourgi plenáris ülésen, a kedd délelőtti frakcióvezetői sajtótájékoztatókon kiderült: a képviselők nem a főképviselőre, hanem sokkal inkább a tagállamokra fognak össztűzet zúdítani a gyengének vélt EU-külpolitika miatt.
A belga külügyminiszter pártja az Európai Néppárt tagja, amelynek EP-frakcióvezetője komoly bírálatot fogalmazott meg az uniós külpolitikával összefüggésben. Joseph Daul szerint 18 hónapja van hatályban a Lisszaboni Szerződés, de semmi sem változott a Közel-Keleten és a terrorizmus elleni harcban. „Nem akarom kipécézni Catherine Ashtont, én általában a külpolitikát támadom” – fejtette ki a francia politikus, aki szerint az Európai Unió egyszerűen nincs jelen a világpolitikai színpadon.
Joseph Daul azt mondta, „nem akarom támadni, de védeni sem Miss Ashtont, de kell egy külpolitikai vízió!”. A szocialista frakció elnöke továbbment: nemcsak külpolitikai, hanem általában semmilyen politikai víziója nincs az Európai Uniónak.
Martin Schulz szerint Catherine Ashton nagy baja, hogy a nagy tagállamok azt gondolják: az Európai Külügyi Szolgálat a tagországi diplomáciák kiterjesztése, amely uniós pénzből működik. A német politikus felrótta a belga külügyminiszternek, hogy a Tanács ülésein soha nem hangoztatta ellenérzéseit a bizottsági alelnökkel szemben. „Lehet kritizálni Ashtont, de nem hiszem, hogy helyes dolog a Tanácsban csendben lenni, aztán a nyilvánosság előtt bírálni valakit” – mondta Martin Schulz.
A zöldek szerint nem helyes feláldozni Catherine Ashtont a gyengének vélt európai külpolitika miatt. Rebecca Harms, a frakció társelnöke időt adna a brit politikusnak, megemlítve, hogy Ashtonnak az egységes európai külpolitikai hang megteremtése mellett még egy szervezetet is fel kell állítania. A másik társelnök már továbbgondolta az ügyet: ha Ashton lemondana, az nehéz helyzetbe hozhatná az Európai Bizottság elnökét is – mondta Daniel Cohn-Bendit.
A liberális frakció vezetője a BruxInfo kérdésére nem kívánt egyértelmű állást foglalni az ügyben, hogy Catherine Ashton alkalmas-e a posztjára vagy nem. A képviselőcsoport is türelmesnek tűnik, Guy Verhofstadt azt mondta, „holnap (a szerda délelőtti plenáris vitán – a szerk.) arra fogom kérni Miss Ashtont, hogy nem kell várni arra, hogy 27 tagország kompromisszumot érjen el egy kérdésben, hanem cselekedni kell, a főképviselőnek ugyanis az a feladata, hogy irányítsa az európai külpolitikát”.
Kitekintő / Bruxinfo.eu