Jacques Delors 1985-1994 között vezette az Európai Bizottságot, és döntő szerepe volt a Közös Piac majd az Európai Unió megalapításában, majd az euró létrehozatalában. Az EurActivnak adott exklúzív interjúját a 2011. évi Európa-nap alkalmából május 9-én adjuk közre. Ezen a napon azt ünnepeljük, hogy 1950-ben Robert Schuman francia miniszterelnök javaslatot tett az európai integráció megalapítására.
Jacques Delors az EurActivnak adott interjújában két dologgal magyarázza, hogy nem jó a hangulat Európában. „Egyrészt a globalizáció kelt helyenként páni félelmet a lakosság köreiben, másrészt nagy a feszültség a helyi és a globális szintek között Ez a légkör nem kedvező az európai államok álláspontjainak közelítéséhez, és ahhoz sem, hogy a polgárokban kialakuljon egy olyan érzés, hogy a nemzetükön kívül valami máshoz is tartoznak.” Delors szerint ez óhatatlanul a populizmus és a nacionalizmus erősödéséhez vezet.
Delors szerint a Chirac és Schröder, Merkel és Sarkozy viszonya felszínes, márpedig egy közös francia-német vízió nélkül Európa nehezen haladhat előre, és ezért az új politikusgeneráció feladata lesz megújítani ezt a kapcsolatot. „De nem azért, mert Franciaországnak és Németországnak kell uralnia Európát. Hanem azért, mert a francia-német kapcsolat Európa egyik ťéletfájaŤ.
Delors sajnálja, hogy eredeti terveit a Gazdasági és Monetáris Unióról csak a monetáris „láb” tekintetében vették komolyan. Európai Bizottsági elnöki megbízatását követően a gazdaságpolitikai koordináció megerősítése érdekében önálló javaslatot dolgozott ki a Chirac vezette francia kormányzat számára, akik azonban ezt nemhogy nem tűzték napirendre, de megakadályozták Delors részvételét az alkotmányozó konventben és a következő alapszerződések kidolgozásában. Delors úgy látja, hogy az idő egyértelműen a gazdasági unió szükségességét igazolja, és szerintem jóval kisebb volna jelenleg Európa gazdasági problémája, ha a (Magyarország és Csehország által elvetett) Európaktum szellemében korábban is komolyabban betartják a költségvetési szabályokat és összehangolják a nemzeti gazdaságpolitikákat.
Az EU és az euró „egyik atyja” szerint az európai vezetőknek le kell győzniük félelmi reflexeiket, és olyan pozitív ambíciókat kell megfogalmazniuk, amelyekkel az Európai Unió 25 év múlva is versenyben maradhat Kínával, Indiával, az Egyesült Államokkal, Brazíliával és Oroszországgal. Ellenkező esetben „nem leszünk sehol”. Szerinte az unió hivatalos gazdságfejlesztési programjával, Európa2020 stratégiával nem az a baj, hogy nincsen mögötte költségvetési forrás vagy ambíció, hanem, hogy nem elég elég precíz, nem lehet tudni, hogy pontosan mit szeretne elérni.
Kitekintő / Euractiv.hu