Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának akadályozására kérték fel pártállástól függetlenül dán európai parlamenti képviselők kormányukat. Az EP-képviselők levelet írtak a dán miniszterelnöknek, mert szerintük a 2011-es céldátum túl korai.
Négy, különböző frakcióhoz tartozó európai parlamenti dán képviselő levelet írt a miniszterelnöküknek, Lars Lřkke Rasmussennek, amelyben amellett érvelnek, hogy Románia és Bulgária ne csatlakozhasson a schengeni övezethez addig, amíg nem töri le a korrupciót és számolja fel a szervezett bűnözést. A négy aláíró, Bendt Bendtsen az Európai Néppárttól, Christel Schaldemose a szociáldemokratáktól, Emilie Turunen zöld képviselő és Jens Rohde a liberális ALDE frakciótól azt állítja, hogy a magyar uniós elnökség által megállapított 2011. október 1-es dátum a két ország schengeni csatlakozásához túl korai. Emellett pedig szerintük az uniónak nem is kellene egyáltalán céldátumokat megállapítania a két új tagállam számára.
A héten még korábban Jens Rohde a német, szintén liberális képviselővel, Alexander Alvaróval módosításokat javasolt a román és bolgár schengeni csatlakozási jelentéshez, azt kérve, hogy a 2011-es céldátumot húzzák ki a dokumentumból.
Rohde kijelentette, hogy az európai polgárok egyre inkább ki vannak téve lopásoknak és rablásoknak, amelyeket a legtöbbször románok követnek el, ezért határozottan ragaszkodott ahhoz, hogy a két ország felkészültségét alaposan megvizsgálják, mielőtt bármiféle döntést hoznának a schengeni csatlakozásáról.
A dán EP-képviselő emellett azt is hozzátette, hogy a Földközi-tenger térségében tapasztalt legutóbbi fejlemények miatt szerinte nem ez a megfelelő időpont a schengeni bővítés megtárgyalására.
„Jobb, ha Romániától és Bulgáriától először bekérjük a szükséges garanciákat, eldöntjük, hogy mi lesz Schengennel, és csak ezután beszélünk a lehetséges csatlakozási dátumokról” – mondta Rohde. Április 26-án, kedden Nicolas Sarkozy francia elnök Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel találkozva ugyanis a schengeni övezettel kapcsolatos szabályozás módosítására kérte Brüsszelt.
Kitekintő / Euractiv.hu