Megszorítások miatt lázadnak a portugálok

Porto – A várakozásokat felülmúló szombati országos tüntetést követően sztrájkokkal kezdődött a hét Portugáliában. Leállt a lisszaboni metró, üzemanyag nélkül maradt számos benzinkút, kiszámíthatatlanná vált a vonatközlekedés. A kisebbségi kormány az ország helyzetét egy újabb megszorító csomaggal kívánja javítani, az ellenzék azonban ezúttal nem hajlandó közreműködni. A Kitekintő munkatársa az ibériai ország második legnagyobb városából, Portóból tudósít.

Politikai válság van kialakulóban Portugáliában, miután José Sócrates kormányfő váratlanul újabb megszorító csomagot jelentett be, amelyről újsághírek szerint csak három miniszter értesült előre. Az ellenzéki pártok ezúttal egyhangúlag leszögezték, hogy a javaslat ellen fognak szavazni, szemben az eddigi gyakorlattal, amikor a jobbközép PSD tartózkodásával rendre lehetővé tette a költségvetési konszolidációt célzó intézkedések keresztülvitelét.

Csomagol a kormány

A most bejelentett – egy éven belül már a negyedik – megszorító csomag célja a 2013-ig kitűzött hiánycélok elérésének biztosítása. A Brüsszelben egyeztetett intézkedések között szerepel a szociális juttatások megkurtítása és az állami beruházások elhalasztása, majd 2012-től a nyugdíjak csökkentése, az adókedvezmények további korlátozása és bizonyos fogyasztási adók növelése. Emellett az állam kevesebb pénzt folyósítana az önkormányzatoknak, és kevesebbet költene gyógyszerár-támogatásra.

Az ellenzéki PSD elnöke, Pedro Passos Coelho a bejelentésre reagálva „mérhetetlenül igazságtalannak” és fenntarthatatlannak nevezte, hogy a nyugdíjasoktól további áldozatokat kérnek, miközben egyes állami vállalatok, köztük a közszolgálati televízió naponta egymillió eurónál is többet költenek el. A pártelnök szerint emellett az egyeztetések nélküli bejelentés az „országgal szembeni tisztelet hiányát” példázza, ami elegendő ok a kormány iránti bizalom megrendülésére. Passos Coelho ezért csütörtökre találkozót kért a parlament feloszlatására jogosult köztársasági elnöktől, hogy tájékoztassa őt a kialakult helyzetről.

José Sócrates ugyanakkor súlyosan felelőtlennek minősítette az ellenzéki párt magatartását, kijelentve, hogy a PSD lesz a felelős azért, ha az ország a politikai válság miatt külső segítségre fog szorulni, és emiatt „megszűnik a 13. havi fizetés és csökken a minimálbér”. A miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy a parlament a megszorító intézkedések elutasításával ellehetetlenítené a kormány munkáját, és előrehozott választásokra lenne szükség; ebben az esetben elmondása szerint „természetesen” ismét ő lenne pártja kormányfőjelöltje.

Tiltakozások országszerte

Mindeközben az ellenzéki pártok mellett a választópolgárok is egyre inkább tanújelét adják elégedetlenségüknek. Miután a múlt szombaton minden várakozást felülmúlva mintegy háromszázezren vettek részt a néhány fiatal által közösségi oldalakon szervezett megmozdulásokon, e hét szombatján a szakszervezetek készülnek tömegtüntetésre, a jövő héten pedig az egyetemisták vonulnak utcára.

Emellett újabb és újabb sztrájkok folynak a különböző ágazatokban. A hét elején az áruszállítók sztrájkja miatt üzemanyag nélkül maradt számos benzinkút, és több élelmiszerből hiány volt a boltokban. A lisszaboni metró egy délelőttre leállt, és hasonló munkabeszüntetésre kerülhet sor a jövő héten is. A mozdonyvezetők szakszervezete pedig március végéig folytatja részleges sztrájkját, amely miatt kiszámíthatatlanná vált a vonatközlekedés Portugáliában.

Szentváry-Lukács Mariann

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »