Vajdaság: tíz iskola már magyar kézben

Tíz oktatási intézmény került a Magyar Nemzeti Tanács kezére az elmúlt hetekben. A folyamatnak nincs vége: a kulturális autonómia megvalósítása bár nem zökkenőmentes, mégis halad. Az ambíciózus tervek mellett azonban nem szabad megfeledkezni a hátráltató tényezőkről sem.

Kettő gimnázium és nyolc általános iskola alapítói jogát vette át száz százalékben a Vajdaságban a Magyar Nemzeti Tanács (MNT). A lépés a kulturális autonómia egyik legfontosabb eleme, ami szorosan kapcsolódik az MNT által 2010 októberben elfogadott oktatási stratégiájához is.

Bővülő kulturális autonómia

A szerb törvények előírása szerint ugyanis azokban a közösségekben, ahol a kisebbségek többségben vannak, az oktatási intézmények alapítói jogait a jövőben az adott nemzeti tanács fogja gyakorolni. Ez a tíz intézmény kizárólagosan magyar tannyelvűek, így csupán idő – és a helyi hatalom engedékenységének – kérdése volt, hogy mikor kerülnek az MNT irányítása alá.

A folyamatnak ez csupán az első szakasza: a Tanács a jövőben fokozatosan kiterjeszti hatáskörét a délvidéki vegyes tannyelvű oktatási intézményekre is. Ezeknél azonban csupán társalapító lesz, ugyanis az alapítói jogok csupán 50 százalékára formál igényt. Korhecz Tamás a Magyar Szónak adott interjújában mindezt azzal indokolta, hogy nem kívánják anyagi bizonytalanságba sodorni ezen intézményeket, hiszen az MNT anyagi helyzete még mindig nem kiegyensúlyozott: az államtól általában nem kapják meg az ígért támogatást az ígért időben.

Ambíciózus célkitűzések

Mindenesetre a kulturális autonómia folyamatos bővítésének egyik lételeme az oktatás – a nyelvhasználat, a tájékoztatás és a kultúra támogatása mellett. Az MNT elnöke szerint maga a Tanács az iskolák átvátelével így a szerb törvények által számára előírt igazgatási jogkörök maradéktalan gyakorlására lesz képes, azonban ezeken még van mit alakítani és formálni a gyakorlati megvalósítás közben.

Cél a minőségi oktatás megteremtése: az MNT az általa igazgatott intézményekben a szakmai munka javítására, az anyanyelvi oktatás ellenőrzésére és a pénzügyi helyzet erősítésére kíván koncentrálni. Az utóbbi azonban nem csupán a szervezeten múlik, hanem javarészt Belgrádon. Nem szabad ugyanakkor elfelejteni a magyar állam szerepét sem: a legutóbbi (tavaly novemberi) hírek szerint ugyanis mintegy 5,5 milliárd forint jut a határon túli magyar oktatásra, valamint 2,2 milliárd a határon túli felsőoktatásra. Ha mindezt területenként elosztjuk, a Vajdaságnak ez sem kevés pénzt jelent.

Az MNT előtt még egyéb számos megoldandó probléma áll, derült ki a január 31-én tartott ülésen – olvashatjuk a Vajdaság Ma hírportálon. Korhecz szerint néhány területen, ami az MNT hatáskörébe tartozik, így az oktatás, a hivatalos anyanyelvhasználat, a kultúra és a tájokoztatás kapcsán hatalmas mulasztások halmozódtak fel. Ezek további halogatása maradandó és helyrehozhatatlan veszteségeket okozna. A már elfogadott oktatási stratégia mellett médiastratégiával, tájékoztatási és kulturális stratégiával igyekszik majd a Tanács a jövőbeli cselekvések irányát és célját behatárolni.

Aggályok

Nem mindenki osztja azonban a Magyar Nemzeti Tanács örömét: a kritikusok számos visszásságra hívják fel a figyelmet. Így például érdemes szót ejteni az oktatási stratégiában meghirdetett kiemelt jelentőségű intézmények átvételének lassúságáról, illetve a helyi döntéshozókkal kialakult politikai vita elhúzódásáról. Továbbá az a kérdés is felmerül, hogy miként lehet az oktatás, a kultúra jövőjét tervezni alapos demográfiai felmérés és kidolgozott stratégia nélkül.

Kitekintő összeállítás - Zsár Virág

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »