A szakszervezetekkel és munkáltatókkal sikerült megegyeznie José Zapatero kormányának és a parlamenti pártok is támogatják a reformpaktumot. Csütörtökön Angela Merkel német kancellár személyesen, Nicolas Sarkozy francia elnök levélben biztosította a spanyol miniszterelnököt: jó úton halad a gazdaság talpra állítása felé. A legutóbbi közvélemény-kutatások mindezek ellenére azt mutatják, a spanyolok többsége egyáltalán nem helyesli a kormány reformpolitikáját.
Történelmi megállapodás
José Luís Rodriguéz Zapatero a spanyol demokrácia történetének legfontosabb megállapodásaként ünnepelte a kormány, a szakszervezetek és a munkáltatók között megkötött paktumot. A felek közötti egyetértés kedden jön létre mintegy hatórányi tárgyalás eredményeként. A paktum aláírására szerdán került sor a madridi miniszterelnöki palotában, melyen részt vettek a nyugdíjreformot korábban támogató pártok képviselői, de a legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív Néppárt (PP) hiányzott a ceremóniáról. A mintegy negyven oldalas megállapodás alapja a szakszervezetekkel előzetesen elfogadtatott nyugdíjreform. A paktum magába foglalja a kollektív tárgyalások új szabályozását, a foglalkoztatáspolitika változásait is, illetve további reformokat eszközöl az ipari, energetikai és innovációs szektorban.
A nyugdíjreformmal kapcsolatban Jesús Terciado, a kis- és középvállalkozások érdekvédelmi szervezetének (Cepyme) vezetője fenntartásait fogalmazta meg, jelezve, szélesebb körű reformra számítottak. A szakszervezetek pedig továbbra is ellenzik a munkaügyi reform lépéseit, mely ellen tavaly ősszel országos sztrájkot szerveztek. A fenntartások ellenére úgy tűnik, a spanyol Kongresszus összes pártja csatlakozik a paktumhoz, még a PP is, korábbi vonakodása ellenére.
Német és francia vállveregetés
Angela Merkel is támogatásáról biztosította Zapaterot madridi látogatása alkalmából. A német kancellár és az őt kísérő – miniszterekből, üzletemberekből, munkáltatói és munkaadói szervezetek vezetőiből álló – delegáció a 23. német- spanyol kétoldalú találkozón vett részt spanyol kollégáikkal együtt csütörtök délután. Délelőtt Merkel a spanyol miniszterelnök és I. János Károly király vendége volt. A kancellár szerint Spanyolország jó irányba halad a gazdasági növekedés felé, de a kormánynak nem szabad megállnia a megkezdett úton.
Merkel további lépésként javasolta a költségvetési deficit plafonjának bevezetését a tartományok számára, mellyel a spanyol kormányfő annyira egyetértett, hogy már a hétvége előtt törvénytervezetet nyújtott be mielőbbi elfogadása érdekében. A német kormányfő másik javaslatát, hogy a spanyol bérek növekedését függetlenítsék az infláció változásaitól, mind Valeriano Gómez munkaügyi miniszter, mind a szakszervezetek elvetették. A magas munkanélküliséggel küzdő Spanyolországban azonban azt a hírt örömmel fogadták, hogy német részről szívesen várják a németül beszélő spanyol munkavállalókat, a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban.
Zapatero ígéretet tett Merkelnek, hogy támogatni fogja uniós politikáját az adóharmonizáció, a munkaügyi politika és a versenyképesség növelése területén. A spanyol miniszterelnöknek egyúttal Nicolas Sarkozy francia elnök is gratulált, levelében tovább ösztönözve a szocialista kormány reformjait.
Elutasító spanyolok
A kormány számára pozitív visszhang ellenére a spanyol állampolgároknak továbbra sem változik a véleménye Zapatero reformjairól. Az El País baloldali napilap számára készített múlt heti felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek 51 százaléka fogadta rossz hírként a reformpaktumot.
A spanyol állampolgárok 76 százaléka negatív véleménnyel van a nyugdíjreformot illetően, 68 százalékuk helyteleníti a kormány reformpolitikáját. Ráadásul 82 százalék nem is bízik abban, hogy a szocialisták újra növekvő pályára tudják állítani a gazdaságot. A két legnagyobb párt, a kormányzó szocialisták (PSOE) és a PP, közötti szakadék számottevően nem szűkült tavaly október óta. A PP jelenleg 43,3, a PSOE 28,4 százalékon áll.
Pap Milán