Húsz év után újra országgyűlés Mianmarban

Hétfőn húsz év után először ült össze a mianmari országgyűlés, miután tavaly novemberben választásokat tartottak az országban. A kétkamarás parlament első ülésén új alkotmányt fogadott el, mellyel hivatalosan is véget ért a közel 50 éves katonai uralom, azonban kritikus vélemények szerint a hatalom továbbra is a legbefolyásosabb tábornokok kezében marad. A parlamenti mandátumok egynegyede előre fent volt tartva a junta jelöltjeinek, a helyek kétharmadát pedig a katonai vezetőség által irányított két szövetséges csoport foglalja el.

Az Ang Szán Szú Kji – a demokráciáért évtizedek óta küzdő ellenzéki asszony – által vezetett legjelentősebb politikai ellenzék nem szerzett mandátumot a parlamentben. A Nemzeti Liga a Demokráciáért (NDL) megtagadta a választásokon való részvételt, mivel álláspontjuk szerint a junta által felállított feltételek igazságtalanok és antidemokratikusak voltak. A mianmari legfelsőbb bíróság ezért a lépésért törvénytelennek nyilvánította az NDL-t, amely ezáltal a hivatalos politikai kereteken kívülre szorult.

A parlamenti ülésen öt személyt neveztek meg, akik közül egy elnököt és két elnökhelyettest választanak majd – jelentette a BBC. A szakértők Than Shvét, a majd húsz éve hivatalban lévő vezetőt tartották legesélyesebbnek az elnöki cím elnyerésére, ám ő mégsem szerepel a jelöltek listáján. Elemzők szerint a legbefolyásosabb tábornok aligha mond le minden hatalmáról, és várhatóan vagy a hadsereg parancsnoka lesz, vagy a színfalak mögött játszik majd jelentős szerepet. A legprominensebb jelölt az a Thein Sein, aki a leköszönő katonai rezsim miniszterelnöke és egyben a volt vezető bizalmas szövetségese. Az elnök és az alelnökök személyéről valószínűleg csütörtökön döntenek a törvényhozók.

Bár a politikát továbbra is a junta dominálja, Ang Szán Szú Kji a BBC-nek elmondta: „Úgy gondolom, a mi pártunk a legerősebb, hiszen rengeteg fiatal támogatja ügyünket, sokkal aktívabb formában, mint azt mi valaha is tettük a múltban”.

Nyitrai Emese Judit

Friss hírek

50 forint lesz a visszaváltható palackok és fémdobozok betétdíja

A tervek szerint kötelező átvételt írnak elő a 400 négyzetmétert meghaladó eladótérrel rendelkező élelmiszer-értékesítőknek, forgalmazóknak az ezer főnél nagyobb népességű településeken. A visszaváltási díj 50 forint lesz az egyszeri felhasználásra alkalmas csomagolások, és a gyártók által meghatározott összegű a többször használható csomagolások esetében.

Read More »

Az EU a magyarok és a lengyelek nélkül is továbbviszi a migrációs paktumot

Nancy Faeser német belügyminiszter megerősítette, hogy a Tanácsban politikai megállapodás született csütörtökön az úgynevezett válságrendeletről. Magyarország és Lengyelország jelezte, hogy nem áll mellé, rajtuk kívül más állam nem nyilvánított negatív véleményt. Ebben a tekintetben feltételezzük, hogy ez a politikai megállapodás érvényes. - jelentette ki.

Read More »