Mattis: az USA diplomáciai megoldáson dolgozik Észak-Koreát illetően

James Mattis, az Egyesült Államok védelmi minisztere szerint „tragikus lenne” egy katonai megoldás Észak-Korea ellen.

A miniszter pénteken a Pentagonban (védelmi minisztériumban) tartott sajtótájékoztatón fejtette ki álláspontját, nemcsak Észak-Koreáról, hanem a szíriai és az afganisztáni helyzetről, illetve az ott követendő amerikai politikáról is szólt. A tájékoztatón jelen volt Joseph Dunford tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, valamint Brett McGurk, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen harcoló nemzetközi koalícióhoz delegált különmegbízott is.

Mattis miniszter Észak-Koreáról szólva leszögezte: „elképzelhetetlen méretű tragédia” lenne egy Észak-Korea elleni katonai akció, az Egyesült Államok a nemzetközi közösséggel összefogva az Észak-Korea körül kialakult helyzet diplomáciai megoldásán dolgozik. Mattis konkrétan Kínát, Japánt, Dél-Koreát, valamint az ENSZ-t említette Washington partnereiként.

Kapcsolódó anyagunk: Oroszország és Észak-Korea titkos kapcsolata

Az afganisztáni várható csapatnövelésről szólva a tárcavezető közölte: még nem tette meg ajánlásait Donald Trump elnöknek. A Fehér Ház ugyanis még áprilisban kérte: a Pentagon dolgozzon ki javaslatot arra, hogy milyen létszámú csapatnöveléssel lehetne katonai áttörést elérni a tizenöt éve tartó háborúban. Amerikai sajtóhírek szerint Trump tanácsadói szerint 3000-5000 fővel kellene növelni az amerikai és a koalíciós erők létszámát.

A védelmi miniszter közölte: Szíriában az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció jelenleg éppen azon dolgozik, hogy körbevegye az Iszlám Állam (IÁ) terroristáit, ezt követően pedig megindítsa a katonai hadműveleteket a terrorcsoportok megsemmisítésére. Brett McGurk hozzátette: már megvan a pontos terv arra, miként stabilizálják Rakka városát az IÁ terroristáinak kiűzése után.

Korábban írtuk: Szorul a hurok az Iszlám Állam nyaka körül

Joseph Dunford tábornok kérdésre válaszolva kitért a szír kormány által támogatott erők elleni – a héten végrehajtott –  amerikai csapásra is. A vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője elmondta: egyfajta megelőző, „védelmi” csapásról volt szó, amelyre nem kerül többé sor, amennyiben az amerikai erőket nem éri fenyegetés. James Mattis azzal egészítette ki Dunfordot, hogy az amerikaiakat Szíriában e héten ért támadást irániak irányították, bár azt nem tudni, hogy a támadásban részt vettek-e iráni katonák is.

Forrás: MTI

Friss hírek