Csak Lavrovval fog találkozni az amerikai külügyminiszter, Putyin nem fogadja

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter kedden érkezik munkalátogatásra Moszkvába, ahol szerdán folytat majd érdemi tárgyalásokat folytat orosz hivatali partnerével.

A vizit szenzációja a múlt heti hivatalos bejelentésekor még az volt, hogy az ExxonMobil volt első embere, aki még üzletemberként ismerte az orosz csúcsvezetés tagjait, most először a washingtoni diplomácia vezetőjeként egyezkedhet velük. Mostanra azonban már önmagában az is rendkívüli benne, hogy egyszerűen nem hiúsult meg az elmúlt napokban.

Március végén Vlagyimir Putyin orosz elnök még derűlátóan arról nyilatkozott Arhangelszkben, hogy nem szükséges feltétlenül júliusig, a G20-csoport hamburgi tanácskozásáig várni az orosz-amerikai csúccsal, és ha úgy hozza a sors, kész akár Finnországban is tárgyalóasztalhoz ülni a fehér házi hivatalában még mindig újonc Donald Trump elnökkel.

Akkor még úgy tűnt Moszkvában, hogy az előző amerikai elnökkel, Barack Obamával szemben  – akinek kormányzata az orosz külügyminisztérium megfogalmazása szerint „mély válságba” juttatta a kapcsolatokat – az üzletember Trumppal néhány kérdésben „konstruktívan” ki lehet egyezni. Ha másban nem, akkor legalább a terrorelhárítás terén, mert ezt a kérdést a választási kampány során kiemelt fontosságúként kezelte.

A kezdeti óvatos derűlátás azonban – amelybe még az Oroszország elleni szankciók eltörlésének reménye is belefért – lassan alábbhagyott Moszkvában. Trump, aki ellenfelei szerint nem minden orosz segítség nélkül nyerte meg a választást, a heves belpolitikai támadások kereszttüzében egymás után nevezett ki Moszkvával szemben kritikus tisztségviselőket és váltotta le eredeti csapatának oroszbarátnak mondott tagjait.

Az amerikai elnök maga is egyre keményebb hangot ütött meg Moszkvával kapcsolatban, míg végül múlt pénteken, hátraarcot végrehajtva addigi Szíria-politikájában, katonai csapást rendelt el egy szíriai katonai repülőtér ellen – amelyen orosz harci gépek is állomásoznak. Mindezt egy szíriai vegyifegyver-támadás miatt, amelynek végrehajtását Moszkva és Damaszkusz is tagadta, ugyanakkor pár nap alatt erőteljes fordulatot okozott az USA szíriai helyzethez történő hozzáállásában.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Putyin – szóban legalábbis – a lehető leghatározottabban reagált, egy szuverén állam ellen mondvacsinált indokkal elkövetett agresszióként, a nemzetközi jog megsértéseként minősítette a történteket.

A moszkvai politikai elit kiábrándultságát Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök fogalmazta meg, aki amiatt kesergett a Facebookon, hogy szerinte a Trump-kormány ahelyett, hogy a közös harcra törekedne a fő ellenség, az Iszlám Állam terrorszervezet ellen, ahogyan azt meghirdette, „bebizonyította, hogy vehemens küzdelmet folytat majd Szíria törvényes kormánya ellen”.

Megállapította, hogy az amerikai hatalmi gépezetnek mindössze két és fél hónapjába tellett, hogy „megtörje” Trump által a választási kampány idején képviselt politikai vonalat.

Az oroszok, válaszul az amerikai támadásra, felfüggesztették annak a 2015-ben aláírt memorandumnak az érvényét, amelynek meg kellene akadályozni, hogy a két ország harci gépei incidensbe keveredjenek a szíriai légtérben, és leállították az ennek keretében a moszkvai katonai tárca és a Pentagon között létrehozott „forró drót” használatát. Ettől eltekintve azonban Moszkva reakciója visszafogott volt az ellenlépések terén.

Nyilvánvaló az is, hogy Washington nem kívánt helyrehozhatatlan kárt okozni a kétoldalú viszonyban, mert a Szíria ellen intézett támadást megelőzően előre figyelmeztette Moszkvát, mint ahogy reménykeltő az is, hogy a Tillerson-látogatást egyik fél sem mondta le, ahogy azt London Boris Johnson brit külügyminiszter hétfőre beütemezett vizitjével kapcsolatban megtette.

Ugyanakkor a Kreml már jelezte, hogy Vlagyimir Putyin nem fog találkozni Tillersonnal, annak ellenére sem, hogy ez korábban John Kerry látogatásainál többször is megtörtént.

Az amerikai külügyminiszter moszkvai tárgyalásai során várhatóan ki fog rajzolódni, hogy a partnerség avagy a rivalizálás fog elmélyülni a két nagyhatalom között. Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügye mellett a tárgyalások napirendjén szerepel majd egyebek mellett a terrorizmus elleni harc, a szíriai, a palesztin-izraeli, a jemeni, a líbiai és az afganisztáni rendezés kérdése, a koreai-félszigeti feszültség csökkentése, valamint az ukrajnai helyzet, különös tekintettel a minszki megállapodások végrehajtására.

Moszkva előrebocsátotta, hogy nyitott az együttműködésre az egyenrangúság, a belügyekbe való be nem avatkozás és az érdekek kölcsönös tiszteletben tartása alapján. A tárca reményét fejezte ki, hogy a Tillerson-vizit hozzájárul ahhoz, hogy a kétoldalú viszonyt fenntartható pályára állítsák és a kölcsönös bizalom szintjére emeljék.

Tillerson Moszkvában a protokoll szerint Szergej Lavrov külügyminiszter vendége lesz – abból, hogy ennél magasabb szinten is megnyílnak-e előtte az ajtók, következtetni lehet majd a folytatásra.

Forrás: MTI / Reuters

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »