EU: Senkinek sem kell új büdzsét írnia

Egyetlen euróövezeti tagállam költségvetési terveit sem küldi vissza idén átdolgozásra az Európai Bizottság, igaz, csak öt ország jövő évi büdzséje felel meg teljes mértékben a stabilitási paktum előírásainak.

Az eurózóna egyetlen tagját sem érte idén az a szégyen, hogy az Európai Bizottság visszadobja jövő évi költségvetési terveiket. Igaz, akadt egy tagállam, a parlamenti választások óta belső politikai krízisbe süllyedt Portugália, amely a szabályokra fittyet hányva egyáltalán nem nyújtotta be előzetesen Brüsszelnek 2016-os költségvetési terveit.

Az úgynevezett kettes gazdaságkormányzási csomag értelmében az eurózóna tagjainak október 15-ig kell benyújtaniuk a Bizottsághoz költségvetési terveiket, amely a sarokszámokat összeveti a stabilitási és növekedési paktum előírásaival, és szükség esetén kiigazításokat eszközölhet, még mielőtt a tagállami parlamentek a büdzséről végszavaznak.

Az idei gyakorlat a 19 tagállam közül csak 15-re terjedt ki. Az egyik hiányzó Portugália. Görögország és Ciprus még mindig program-országoknak számítanak, ezért rájuk speciális szabályok vonatkoznak. Spanyolországról – amely ellen jelenleg deficiteljárás folyik – pedig már októberben elfogadta a testület a véleményét, megállapítva, hogy Madrid esetében a nem megfelelés kockázata fennáll.

Máskülönben a 15 ország közül csak öt vette magasan a lécet. A Bizottság csak Németország, Hollandia, Luxemburg, Észtország és Szlovákia jövő évi költségvetési terveivel maradéktalanul elégedett, pontosabban az ő esetükben nem lát jelenleg problémát. A felsorolt tagállamok egytől-egyig a stabilitási és növekedési paktum preventív ágában vannak – azaz nem folyik velük szemben eljárás a túlzott mértékű hiány miatt.

Belgium, Lettország, Málta és Finnország – ugyancsak a preventív ágban – „nagyjából-egészében megfelelnek” a kívánalmaknak, így ők kisebb kozmetikázással megússzák a gyakorlatot.

Még mindig ebben a kategóriában, Ausztria, Litvánia és Olaszország költségvetési tervei Brüsszel megítélése szerint nem elégségesek a paktumból fakadó kötelezettségeik teljesítéséhez, ezért velük szemben elvárás, hogy végrehajtsák a szükséges változtatásokat.

Franciaország, Szlovénia és Írország – a paktum korrekciós ágában, vagyis deficiteljárás alatt – jövő évi költségvetési tervei nagyjából-egészében megfelelnek a költségvetési szabályoknak – állapította meg a Bizottság.

A Bizottság által most elfogadott véleményeket november 23-i speciális ülésükön vitatják meg az Eurócsoport pénzügyminiszterei.

Mivel Bulgáriában, Finnországban és Dániában – közülük csak a finnek eurózóna tagok – is az előrejelzések szerint 2014-ben és/vagy 2015-ben nagyobb lesz az államháztartási hiány a GDP-arányosan 3 százalékos referenciaértéknél, ezért a Bizottságnak megfelelési jelentést kellett készítenie, amit ugyancsak kedden mutatott be a testület. Brüsszel Dánia és Bulgária esetén nem lát okot a túlzott mértékű hiányeljárás elindítására, mert jövőre újra az előírt tartományban lehet a deficit. Finnország esetében azonban további értékelésre van szükség, mert a hiány ugyan korrigálásra kerül, de várhatóan 2016-ban és 2017-ben is nő majd az államadósság.

Végezetül a Nagy-Britannia által meghozott intézkedéseket is górcső alá veszi hamarosan a Bizottság szem előtt tartva azt a brit kormányhoz intézett ajánlást, hogy 2016-17-re vessen véget a túlzott mértékű költségvetési hiánynak.

Valdis Dombrovskis bizottsági alelnök keddi jelzése szerint Ausztria, Olaszország, Németország és Finnország jövő évi költségvetési terveiben már jelezte, milyen pótlólagos költségekkel jár számukra a menekültválság kezelése. A stabilitási és növekedési paktum a tagállamok önhibáján kívüli, szokatlan események felforgása esetén lehetőséget ad a nagyobb rugalmasságra (értsd adott esetben a költségek figyelembe vételére a hiány megállapításakor), és a Bizottság kész is ennek a rendelkezésnek az alkalmazására.

Dombrovskis szerint az érintett országok hatóságai által szolgáltatandó további adatok alapján a Bizottság tavasszal újra értékelni fogja a 2015-ös és a 2016-os költségvetési helyzetet. A testület utólagosan, ex post elemzi majd a költségeket, és az előző évekhez képest fogja figyelembe venni a pótlólagos kiadásokat, amikor a stabilitási és növekedési paktumnak való megfelelést vizsgálja majd.

Pierre Moscovici, gazdasági és pénzügyi biztos közölte, hogy idén a rugalmassági záradék alkalmazása csak korlátozott mértékben merült fel. Ez lehetőséget ad a beruházások és a szerkezeti reformok figyelembe vételére. Mindössze két ország, Olaszország és Finnország kérte, hogy profitálhasson belőle. Brüsszel megítélés szerint azonban közülük csak Olaszország jogosult a záradék igénybevételére, és ő is csak részlegesen.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »