Gáz: Putyin bakot lőtt, döntése esély az EU-nak

A Déli Áramlathoz mérhető új nagy kapacitású gázvezeték kezdeményezése késleltetné a viszonylag kicsi délkelet-európai gázpiac integrációját – jelentette ki egy, az energiabiztonságnak szentelt vitán egy magas rangú bizottsági tisztviselő. Brendan Devlin utalt rá, hogy ha Oroszország tényleg a török útvonalra tereli át Ukrajnából 2019-től az Európába irányuló gázszállítást, azzal bakot lőhet, mert egy a mainál nagyobb likviditású gázpiacon senkinek nem éri majd meg a török-görög határról beszerezni a földgázt.

Az Európai Bizottság energia tanácsadója egy brüsszeli rendezvényen hangsúlyozta, hogy 2008 óta lényegében semmi nem történt Délkelet-Európában a gázellátás biztonságának javítását szolgáló infrastrukturális fejlesztések és gázpiaci integráció terén. Brendan Devlin az egyik legkirívóbb esetnek számító Bulgária esetében ezt egyértelműen a politikai akarat hiányának tudta be, mert – mint a Wilfried Martens Centre nevű politikai think tank rendezvényén rámutatott – a fizikai lehetőségek egyébként adottak voltak.

A déli gázfolyosót érintő ügyek első számú bizottsági szakértője osztja azt a véleményt, hogy a Moszkva által sokáig forszírozott Déli Áramlat gázvezeték projekt lefújása kiváló lehetőséget teremt a térség országai számára, hogy végre komolyan nekilássanak a gázpiaci integrációnak, kiépítve a még hiányzó infrastruktúrákat és elfogadva a befektetőbarát szabályokat.

A tisztviselő szerint semmi sem késleltetné jobban a kicsinek számító délkelet-európai energiapiac egységének megteremtését, mind egy esetleges újabb nagy kapacitású gázvezeték terve. Ezt egyébként nem is tartja valószínűnek a következő években, tekintettel a délkelet-európai gázpiac viszonylag kis méretére. „Valószínűtlennek tartom, hogy bármilyen racionálisan gondolkozó befektető gázvezetékeket építene a térségben, amikor teljes hozzáférésük van Közép- és Kelet-Európa gázpiacához” – jelentette ki a szakértő.

Devlin többek között ezért is kételkedik annak az orosz tervnek az ésszerűségében, aminek értelmében 2019-től Ukrajnából Törökország felé terelnék át az Európába irányuló orosz gázszállítások egy részét (a jelenlegi szállítás alapján 67 milliárd köbméter). Ha az ukrán gázvezeték-rendszeren keresztül érkező gázra eddig volt igény, ugyanezért a földgázért a görög-török határon – szerinte – már nem fognak tolongani a vevők egy olyan gázpiacon, amely a következő 5-10 évben egyre több forrás (például LNG) között választhat. Következésképp, ha a törökök éves 15 milliárd köbméternyi szükségletén túl Délkelet-Európában még el lehet majd adni még egyszer ekkora mennyiséget, a fennmaradó több mint 30 milliárd köbméternyi gázra lehet, hogy nem lesz majd vevő, vagy csak nagy árengedmény mellett.

„Ha Oroszország építeni akar egy ilyen új gázvezetéket és el akarja vinni a gázt az ukrán rendszerből, csak tegye nyugodtan. Ezzel jelentős kapacitások fognak majd felszabadulni Közép- és Kelet-Európában” – vélekedett Devlin, aki szerint a hoppon maradt ukrán gázvezetéken át ukrán gázt lehet majd szállítani az EU-ba és fordítva. Hozzátette, hogy 5-10 év múlva a csökkenő fogyasztás és az ellátás diverzifikációja miatt óriási gázkínálat lesz majd a nemzetközi piacokon.

A Bizottság energiaügyi tanácsadója úgy látja, hogy a Török Áramlat (ez lenne a Gazprom által tervezett új tranzitvezeték neve) nem is igazán Európáról szól, hanem Oroszországnak arról a szándékáról, hogy magához láncolja a következő években a második legnagyobb piacának számító Törökországot.

Brendan Devlin nem tart attól, hogy a törökök – akik kulcsszerepet játszanak az Oroszországot elkerülő déli gázfolyosóban – az orosz szirénhangoknak engedve hátat fordítanának az EU-nak. „Törökország a befolyásszerzés eszközének tekinti a déli gázfolyosót” – mutatott rá a szakértő.

Vladimir Urucsev, bolgár néppárti EP-képviselő ugyanakkor úgy vélekedett, hogy „a Nabucco ellehetetlenítése” után az oroszok továbbra is rajta akarják tartani a kezüket a délkelet-európai piacon és a déli gázfolyosón. „Ha Moszkva beteszi a lábát, vajon a török útvonal megbízható lesz-e? – tette fel a kérdést a bolgár képviselő.

Eoin Drea, a Martens Centre kutatója is úgy vélekedik, hogy a Déli Áramlat által hagyott vákuumban az EU-nak váratlan lehetősége adódik arra, hogy egy egységesebb, egymással összekapcsolt és kölcsönösen függő energia hálózat létrehozásának élére álljon Délkelet-Európában.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »