A francia pénzügyminiszter, Michel Sapin az év végére keresztül akarja vinni a Tobin-adó bevezetését, amely régóta az EU bakancslistáján szerepel.
A Tobin-adó célja, hogy a pénzügyi tranzakciók megadóztatásával megóvjon a pénzügyi válságoktól és azok gyors terjedésétől az országok között. Az 1970-es években az olajválság által generált recesszióra válaszul a Nobel-díjas amerikai közgazdász, James Tobin javasolta ennek kezelésére, hogy minden olyan tranzakcióra, amiben pénzt váltanak, vessenek ki adót. Az adónem a 2008-as válságban került az EU asztalára, és egy az amerikaitól némileg eltérő európai változatot készítettek belőle.
Először 2011-ben merült fel a pénzügyi tranzakció megadóztatásának ötlete, ezzel kívánták korrigálni a pénzügyi válság hatásait, és megelőzni egy újabb banki válságot. Az adó a pénzügyi tranzakciókra kivetett adók harmonizálásának (Financial Transaction Tax- FTT) eszköze lenne, amit azonban felmerülése óta nem sikerült elfogadtatni minden tagállammal. A harmonizációval meghatároznák az adó minimumát, ami részvények és kötvények adásvételére és egyéb derivatív ügyletekre, mint futures vagy opciós ügyletekre vonatkozna. A kulcs a spekulációk kivédése a támogatók szerint, aminek következtében nő a volatilitás hosszú távon.
Most Michel Sapin hozta fel újra a Tobin-adó ötletét az európai pénzügyminiszterek között, és azt szeretné, ha év végéig döntenének az ügyről. Szeretné, ha már 2016 januárjában bevezethetnék az adónemet. A franciák mellett a németek a legnagyobb szószólói a Tobin-adónak, míg legnagyobb ellenzője Nagy-Britannia, mivel londoni pénzügyi központját félti. Az új adónem csökkentheti a londoni City vonzerejét, hiszen nem csak az EU-tagállamok közötti, de a tagállam és harmadik állam közti tranzakciót is megadóztatná. A 2013-as tervezetnél a Telegraph egyenesen gazdasági háborúról beszélt az EU-n belül, amiért a két nagyhatalom (Németország és Franciaország) a legérzékenyebb brit szektort, a pénzügyit fenyegeti.
A francia pénzügyi szektorban is komoly ellenzőkre talált az adó, 2013-ban egy francia bankár így nyilatkozott a Les Echos-nak: „ A Tobin-adó egy tömegpusztító fegyver, ami tönkre fogja tenni a pénzügyi szektort.” Franciaországnak jelenlegi gazdasági helyzetében pénzre van szüksége, viszont olyan formában próbálkozik ezt megszerezni, ami nem szítja tovább a jelenleg is heves ellenérzéseket Hollande iránt. A Tobin-adó sürgetésénel célja lehet az is, hogy a franciákat szorítja az idő, hiszen 2017-ig kell a költségvetési hiányukat a kiigazítaniuk, amihez a Tobin-adó is hozzájárulhat, Michel Sapin pénzügyminiszter pedig minden eszközt meg akar ragadni, amivel elérhetik a céljukat.
A Tobin-adó bevezetése minden nemzetközi tranzakció után 0,1-0,01 százalékos díjat jelentene.
Szabó Gréta