Sorsdöntő népszavazás előtt Luxemburg

A Bettel-kormány korábbi ígéretéhez hűen nem tétovázik: a nagyhercegségben jövőre minimum négy kérdéskörben tartanak konzultatív népszavazást. A referendum olyan kényes témákat fog érinteni, mint a külföldiek szavazati joga vagy a kormányzati mandátumok hossza.

Xavier Bettel már rögtön kormányalakítása után megfogalmazott több olyan rövid-és hosszú távú célt, amelyről korábban, a Juncker-kormány idején nem született döntés. Ide tartozik többek között az egyneműek házassághoz és örökbefogadáshoz való joga, amelyről rendkívül gyorsan döntött a luxemburgi parlament, így várhatóan már 2015-ben legálisan egybekelhetnek a homoszexuális párok. Ugyancsak rekordgyorsasággal sikerült elfogadtatni a diákhitel folyósításának módosításáról szóló kormányrendeletet, amely a külföldön tanuló diákok helyzetét hivatott megkönnyíteni. A Bettel-kormány tehát reformok sokaságát hajtja végre, ugyanakkor akadnak politikaterületek, amelyek kihívást jelentenek az egyébként rendkívül hatékony végrehajtó hatalomnak.

A kormány várhatóan jövőre bocsátja népszavazásra azokat a vitás ügyeket, amelyek tekintetében kiírható referendum. Bár a konkrét kérdéseket még nem sikerült megszövegezni, a miniszterelnök szeptember végén négy területet jelölt meg a 2015-ös népszavazás kapcsán. Ezek között a választójog körüli vita a leginkább meghatározó, hiszen egyrészt terítékre kerülne a 18 év alattiak aktív szavazati joga, illetve a Luxemburgban élő külföldiek választáshoz való jogosultsága. Utóbbi évek óta a Demokrata Párt (DP) vesszőparipája, ugyanis szerintük a választási rendszer reprezentatív jellege megkérdőjelezhető, míg az országban élő mintegy kétszázezer külföldi nem rendelkezik választójoggal.

A választási reform lehetősége nem újkeletű Luxemburgban, Xavier Bettel mellett korábban Etienne Schneider miniszterelnök-helyettes is állást foglalt a változtatások szükségessége mellett. Velük szemben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság hamarosan hivatalba lépő elnöke teljesen elhatárolódott a reformok véghezvitelétől, a veterán politikus szerint a nagyhercegségben szinte biztosan megerősödik a xenofóbia, amennyiben a külföldiek is szavazati jogot kapnak.

A választójog mellett szintén nagy horderejű kérdésnek tűnhet az egyházszervezetet érintő változtatások lehetősége. Emlékezetes, hogy kora ősszel a Religious Freedom Report vallási esélyegyenlőség szempontjából leminősítette Luxemburgot, hiszen a jelentés szerint a meghatározó nagyságú muszlim közösség rendkívül szűkös anyagi forrásokkal rendelkezik. A tervezett reform bár konkrétan nem az állam és a muszlim vallási közösség viszonyát érintené, az egyházszervet szempontjából azonban jelentős: az állam tovább csökkentené a bejegyzett vallási csoportoknak szánt összegeket, kezdve az egyházi alkalmazottak fizetésével.

Az utolsó, referendum által érintett terület a kormányzati mandátumok hossza, amely két ciklusban, azaz tíz évben maximalizálná a politikusok megbízatási idejét. A népszavazás megszövegezése még várat magára, de Xavier Bettel azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy az év végéig újabb területeket csapnak hozzá az eddigi négy kérdéskörhöz.

Tamara Judi

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »