A bíróság egy nagy rokonság

A tavaly kinevezett bírók 30 százaléka közeli rokoni kapcsolatban áll más bíróval vagy a bíróságok alkalmazottaival – derül ki a Via Iuris szervezet által 2013-ban végzett felmérésből, melynek eredményeit tegnap ismertették.

A felmérés igazolta a korábban már nyilvánosságra került információkat, mely szerint a 64 szlovákiai bíróságból csak hétnél (Léva, Nagykürtös, Nagyrőce, Komárom, Rózsahegy, Malacka, Szenice), tehát a kisebb bíróságoknál nem dolgozik egyetlen olyan bíró sem, akinek legalább egy rokona is az igazságszolgáltatásban dolgozna.

Várnak az Alkotmánybíróságra

A Via Iuris szerint azt, hogy a bírók ne saját rokonaikat nevezzék ki bírónak, úgy lehetne a legegyszerűbben elkerülni, ha a jelöltek meghallgatását végző szakbizottság tagjai nem lennének bírók. „Ez nagymértékben hozzájárulna ahhoz, hogy többé ne legyen megkérdőjelezhető a kiválasztás objektivitása” – állítja Kristína Babiaková, a Via Iuris jogásza. Emlékeztetett, bár egy 2011-ben elfogadott törvénymódosítás kimondja: a bírókat kiválasztó szakbizottságokban inkább egyetemi professzorokat, nonprofit szervezetek képviselőit vagy független jogászokat kellene ültetni, ezek a testületek továbbra is csak bírókból állnak.

Az igazságügyi minisztérium szerint, ha elfogadnák a Via Iuris javaslatát, akkor megsértenék az Alkotmánybíróság határozatát. „A szervezet javaslata első ránézésre egyszerű, valójában viszont sérti az Alkotmánybíróság határozatát, mely szerint a bírók kiválasztására vonatkozó, 2011-ben elfogadott szabályok egy része alkotmányellenes. Ezért fölösleges lenne módosítani a bizottságok összetételén” – állítja sajtónyilatkozatban a minisztérium azzal, hogy az Alkotmánybíróság ebben az esetben még nem tette közzé határozatának magyarázatát, ezért csak ennek áttanulmányozása után tudják majd módosítani a szabályokat úgy, hogy az ajánlásoknak is megfeleljenek.

A tények önmagukért beszélnek

Arra, hogy a bíróságokon gyakran dolgoznak rokonok, tavaly a Transparency International (TIS) szervezet is figyelmeztetett. A bírók 2012-es vagyonbevallásaiból a TIS ugyanis kiderítette, hogy az 1383 aktív bíróból 277-et – tehát minden ötödiket – közeli rokoni kapcsolat fűz valamilyen más bíróhoz vagy a bíróság egyik alkalmazottjához. Közeli ismerősnek a módosított vagyonbevallások szerint szülők, gyermekek, unokák, testvérek, férj és feleség számítanak. Mivel a bíráknak nem kell megjelölniük, hogy milyen viszonyban állnak az adott személlyel, csupán fel kell tüntetniük a közeli rokon nevét és azt, hogy hol dolgozik, nehéz utánajárni a konkrét kapcsolatoknak.

A csúcstartó a Kassai Kerületi Bíróság, melynek 67 bírája közül 22-nek van rokona a kelet-szlovákiai bíróságokon – ebből 13 rokon ugyanazon a bíróságon dolgozik. A kassai kerületi instancia elnökének, Imrich Volkainak a felesége és a menye is a kerületi bíróságon dolgozik, lánya pedig férjével a kassai járásbíróságokon. Volkai fia 2011-ig apjánál dolgozott, majd Dobroslav Trnka főügyész kinevezte járási ügyésznek. Arról az Imrich Volkairól van szó, akit a Smer idén alkotmánybíró-jelöltnek választott, ám Andrej Kiska államfő, további négy jelölttel együtt, elutasította kinevezését.

„Csak úgy lehet véget vetni a rokoni kapcsolatoknak a bíróságokon, ha a bírókat nem bírók fogják kiválasztani a jelöltek közül. Több nemzetközi ajánlásban is az áll, hogy a bizottságokat más szakmák képviselőiből kellene összeállítani” – fűzte hozzá Babiaková.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »