Az állami szektorban dolgozók bérei mellett a nyugdíjak összege is csökkenjen 10 százalékkal – ezt javasolja Dušan Vujović gazdasági miniszter, aki Lazar Krstić lemondása után a pénzügyi tárca vezetését is átveszi ügyvivőként.
Vujović az RTS-nek nyilatkozva leszögezte, ez az ő munkahipotézise, és ezt a javaslatot a gazdaság fellendítése érdekében tett intézkedésjavaslatokkal együtt majd csak azután fontolja meg a szerbiai kormány, amely dönt a nyugdíjcsökkentés kérdéséről, illetve mértékéről.
„Megpróbálunk idén a bérek 10 százalékos és a nyugdíjak szintén 10 százalékos csökkentésénél maradni. Szerintem ez ésszerű, de az intézkedések kombinációjáról majd a kormány ezután dönt. Ez az én munkahipotézisem. Az egész intézkedéscsomagnak fenntarthatónak kell lennie” – szögezte le Vujović, aki Lazar Krstić lemondása miatt hamarosan a pénzügyi tárca vezetését is átveszi megbízottként.
Kifejtette, célja az, hogy az ország pénzügyi politikája értelmében a terheket mindenki viselje, és ne csak a leginkább veszélyeztetettek, azaz ne csak a nyugdíjasok és munkások, s így 2017 végére 130 milliárd dinárra csökkenhessen a költségvetési hiány.
„Már 36 órája ennek a megvalósításáról gondolkozom, tudom, mennyire mély a probléma, tudom azt is, mi a cél: évente 60 milliárd dinárral kell csökkenteni lineárisan a költségvetési hiányt” – szögezte le Vujović, s hozzátette, célja a szürkegazdaság leküzdése, hogy mindenki fizesse az adókat és járulékokat, mert ezzel, és a közvállaltok problémáinak megoldásával, a minimumra csökkenthető a fizetések és nyugdíjak csökkentésének szükségessége. Leszögezte, hatalmas problémát jelentenek az állami vállalatok, mert a garanciák és az adósságuk teszi ki az állami tartozás növekedésének felét.
Arra a kérdésre, hogy drágulni fog-e a villanyáram, és ha igen, milyen mértékben, Vujović azt válaszolta, a drágítás önmagában nem megoldás, de mindenképp szükséges. „Az áramár növelése önmagában szerintem nem megoldás, a cégvezetéssel vannak problémák, 18 százalékos a technikai veszteség, a fogyasztók 16 százaléka nem fizet az áramért” – magyarázta.
A kérdésre, hogy a gazdasági reformokkal kapcsolatos álláspontok politikaiak vagy gazdaságiak-e, Vujović azt mondta, ez egy „gazdasági számítás, amely politikailag és szociálisan is fenntartható”.
A szerbiai parlament által várhatóan holnap elfogadásra kerülő munkatörvényről szólva kijelentette, a törvény rendelkezései lehetővé teszik a könnyebb foglalkoztatást meg a flexibilitást, enélkül pedig nem lehet új befektetésekre számítani.
Kitekintő / Vajma.info