Jacenyuk perekkel fenyegeti Moszkvát

Két megállapodást is aláírtak kedden Brüsszelben az ukrán kormány képviselői, akik közös kabinetülést tartottak az Európai Bizottsággal. Kijev tíz napon belül kész kifizetni Oroszország felé fennálló gázadósságát, ha a Gazprom visszaállítja a régi, piaci viszonyokat tükröző tarifákat – közölte Arszenyij Jacenyuk ukrán ügyvivő miniszterelnök a közös ülés után.

Az átmeneti ukrán kormánynak jutott az a megtiszteltetés, hogy EU-n kívüli ország közül elsőként tarthatott közös ülést kedden Brüsszelben az Európai Bizottság vezető testületével. A találkozót követően a felek aláírtak két megállapodást.

Az egyik a mindösszesen 1,61 milliárd eurós makro-finanszírozási hitelről szóló egyetértési memorandum, amelyet követően az összeg első 600 milliós részletét hamarosan elindíthatják Kijevbe. A másik egy 355 millió euró összegű szerződés az ország rövid távú gazdasági stabilizálására és a jó kormányzást előmozdító kormányzati reformok támogatására. Ez utóbbi még kiegészül egy, a civil társadalom kibontakozását segítő 10 millió eurós segéllyel.

Arszenyij Jacenyuk, az ügyvezető ukrán kormány feje a közös ülést követően kijelentette, hogy Kijev kész tíz napon belül letudni Oroszországgal szemben fennálló adósságát és rendezni a kifizetetlen gázszámlákat, de ennek az a feltétele, hogy Moszkva visszaállítsa az ezer köbméterenként 286 dolláros gázárat, ami Ukrajna szerint a reális piaci viszonyokat tükrözi.

José Manuel Barroso reményének adott hangot, hogy a folyamatban lévő háromoldalú egyeztetéseken az orosz fél elfogadja az ukrán ajánlatot és május vége előtt lezárhatják a vitát, elhárítva ezzel egy újabb fenyegető gázválságot. A Bizottság elnöke aláhúzta, hogy senkinek sem érdeke az energia politikai fegyverként való bevetése és mind Moszkvával, mind pedig a tranzit-útvonal szerepét betöltő Kijevvel szemben elvárás, hogy teljesítsék szerződéses kötelezettségeiket.

Az ukrán kormányfő emlékeztetett rá, hogy Ukrajna néhány napja egy bírósági eljárást megelőző hivatalos jegyzéket intézett a Gazpromhoz, felszólítva a jelenleg alkalmazott árképzés felülvizsgálatára és a piaci viszonyokat tükröző tarifák visszaállítására. (Az orosz olajtársaság április 1. óta 268 dollár helyett 486 dollárt számít fel ezer köbméterenként Ukrajnának, ami 30 százalékkal drágább az európai tarifánál). Jacenyuk hangsúlyozta, hogy az orosz mamutcégnek még 20 napja van a válaszra, ellenkező esetben a kijevi kormány a stockholmi döntőbíróság elé viszi az ügyet.

A miniszterelnök arra is rámutatott, hogy az Oroszország által Ukrajnától elcsatolt Krímben több tíz- és százmillió dollár értékű ukrán vagyont „loptak el”. Az ukrán Csernonyeftogaz elkobzásával – szerinte – az oroszok 2 milliárd köbméter földgázt is eltulajdonítottak, más ukrán gázinfrastruktúrákkal együtt. Jelezte, hogy Kijev ezért is bíróság elé fogja vinni Moszkvát.

Az ukrán átmeneti kormány vezetője egy kérdésre válaszolva elismerte, hogy a május 25-re tervezett elnökválasztáskor „lesz néhány olyan forrongó hely, ahol nehéz lesz szabad és tisztességes választásokat tartani”. Ettől függetlenül úgy vélte, hogy az ország döntő részében megteremtik a feltételeit majd annak, hogy a választások szabadságát és tisztességét ne lehessen megkérdőjelezni. „Az Európai Bizottság arra számít, hogy a nemzetközi normák figyelembe vételével zajlanak majd a választások” – jelentette ki Barroso, aki óva intett mindenkit a voksolás destabilizálásától, figyelmeztetve arra, hogy abból semmi politikai és gazdasági előnye nem származna.

A Bizottság elnöke úgy vélte, hogy még mindig nem késő Oroszország számára a konstruktív együttműködésre való áttérés és a feszültség tényleges oldása. „Oroszország kudarcot fog vallani abban a törekvésében, hogy Ukrajnából bukott államot csináljon” – szögezte le Arszenyij Jacenyuk, aki szerint Moszkva már a szeparatisták és a terroristák oldalára állt.

Barroso figyelmeztette Vlagyimir Putyint, hogy az Európával való konfrontációt keresve saját magának árt a legjobban, és fokozódó nemzetközi elszigeteltségre számíthat. Ha az orosz elnök országa státuszának elismerésére vágyik, akkor olyan magatartást kell tanúsítania, amivel kivívja ezt az elismerést – tette hozzá.

Az ukrán kormányfő ugyanakkor némileg elhatárolódott a svájci EBESZ-elnökség négypontos rendezési útitervének nemzeti kerekasztal-tárgyalások megrendezésére vonatkozó részétől, aggodalmának adva hangot amiatt, hogy az orosz külügyminiszter máris a sajátjaként hirdeti azt. Arszenyij Jacenyuk sokatmondóan hangsúlyozta, hogy létezik egy, a kijevi kormány által meghirdetett és az EBESZ-szel sok pontban átfedést mutató útiterv, és Ukrajnának, az ukrajnai érdekelteknek kell kontrollálniuk és tulajdonolniuk a folyamatot.

A Gazprom közben kiszámlázta a gázt az ukránoknak

A Gazprom közben kedden jegyzékben tájékoztatta ukrán partnerét a gázszállítások előzetes fizetésére való átállásról. Az orosz gázóriás a két fél között 2009-ben aláírt szerződésnek arra a pontjára hivatkozik, amely a fizetések folyamatos elmaradása esetén (ennek összege a Gazprom szerint jelenleg 3,5 milliárd dollár) felhatalmazza az eladót az előfizetés alkalmazására. A Gazprom ennek megfelelően 1,66 milliárd dolláros számlát állított ki a Naftogaznak a júniusban szállítandó mennyiségre. Ez az összeg az ezer köbméterenkénti 486,5 dolláros tarifán alapul. A Naftogaznak legkésőbb június 2-ig kellene az utolsó fillérig rendezni a számlát, különben nem kap földgázt.

A Gazprom közleménye leszögezi, hogy az Európába irányuló gázszállítás zavartalan kell, hogy legyen, mert a Gazprom és a Naftogaz közötti tranzit-megállapodás értelmében Ukrajnának biztosítania kell a szerződés szerinti volumenű orosz földgáz Európába való továbbítását. Ukrajnának jelenleg 9 milliárd köbméter mennyisége van felhalmozva a tárolóiban, de 18,5 milliárd köbméterre van szükség a zavartalan európai gázellátás biztosításához a téli szezonban.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »