Jól vizsgázott Montenegró

Az Európai Bizottság október 16-án tette közzé éves jelentését a balkáni országok helyzetéről. A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az ország továbbra is megfelelően teljesíti az EU tagsághoz szükséges politikai kritériumokat. Montenegróval a tavalyi csatlakozási tárgyalások óta a 35 fejezet közül eddig kettőt zártak le eredményesen.

A Bizottság most kiadott jelentése szerint, Montenegró képes vállalni a tagsággal járó kötelezettségeket, azaz a Szerződésekben, a másodlagos joganyagban és az uniós elvekben foglaltakat is. A dokumentum 2012 októberétől 2013 szeptemberéig tekinti át az ország helyzetét.  Montenegrónak az Európai Tanács 2010 decemberében adta meg a tagjelölti státuszt, a csatlakozási tárgyalásokra pedig 2012-ben került sor.

Montenegróban előrehozott parlamenti választásokat tartottak 2012 októberében. A Szocialisták Demokrata Pártja, a Szociáldemokrata Párt és a Liberális Párt (DPS – SDP – LP) koalíció nyert a szavazatok 46 százalékával. A Demokratikus Front 20, Szocialista Néppárt 9, Pozitív Montenegró 7, a bosnyák párt 3 , a Horvát Civil Kezdeményezés 1 és az Albán Koalíció 1 mandátumot kapott. Az a követelmény is teljesült, miszerint a választási listákon 30%-os női jelölt részvétel kell, hogy legyen. Az elnökválasztásra idén áprilisban került sor, ekkor újraválasztották Milo Djukanovic miniszterelnök emberének tartott Filip Vujanovic-ot, ami további indulatokat szült a pártok között. Hiszen a választáskor elkövetett állítólagos szabálytalanságok elleni tiltakozásul a legnagyobb ellenzéki frakció, a Demokratikus Front, felfüggesztette részvételét a parlamenti munkában. Az üggyel kapcsolatban az EBESZ / ODIHR jelentés azt is megállapította, hogy a választási jogszabályokat módosították számos korábbi EBESZ/ODIHR és Velencei Bizottság ajánlásaival összhangban. Ezek olyan kérdéseket érintenek, mint független jelöltek jogállása, a tisztább választási eljárások..

Márciusban a parlament elfogadott egy cselekvési tervet, hogy erősítésék annak felügyeleti szerepét, válaszul az Európai Bizottság 2012 jelentésére. A parlament felügyeleti szerepe ezt követően javult.  Május 31-én felállítottak egy bizottságot, hogy megvizsgálják a közpénzek pártpolitikai célokra való felhasználását és megakadályozza a visszaéléseket. A parlament igazgatási kapacitása tovább erősödött, azért, mert egyötödével növelték az alkalmazottak számát. A legújabb Djukanovic-kormány négy éves programjában nagy hangsúlyt fektet az EU-integrációra, a társadalmi-gazdasági fejlődésre és a jogállamiság biztosítására. 2012 októberében a kormány elindított egy internetes platformot e – petíciók számára, így kívántak nyitni a montenegrói állampolgárok felé. Az ombudsman intézményében továbbra is hiányosságok vannak a hivatal függetlenségét tekintve. A korrupció nagyon elterjedt, és számos területen komoly problémákat okoz. További erőfeszítésekre van szükség a szervezett bűnözés elleni küzdelemben is.

Az ország aktívan részt vesz a regionális és a nemzetközi rendőrségi és igazságügyi együttműködésben. Előrelépés történt a szarajevói nyilatkozat folyamatának tekintetében is. Ez a dokumentum egyesíti Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Montenegró és Szerbia érdekeit. Célja, hogy fenntartható megoldásokat hozzanak létre, a jugoszláviai fegyveres konfliktusok miatt menekültek és kitelepítettek számára. Politikai szinten hatalmas eredménynek számít a ” Nyugat-Balkán hatok” kezdeményezése. Amelynek az a szerepe, hogy összefogja a térség vezetőit annak érdekében, hogy fokozza az együttműködést az európai integrációt illetően.

Annak ellenére, hogy költségvetési konszolidációs erőfeszítések történtek, a kormány nehezen felel meg a költségvetési céloknak. Az államháztartás hiánya továbbra is magas. 2012-ben az államadósság 54 %-ra nőtt, illetve a külső eladósodottság 22%-kal bővült. Emellett Montenegró nagymértékben támaszkodik a külföldi piacokra. Érzékelhető némi előrelépés a működő piacgazdaság felé. Ugyanakkor Montenegrónak meg kell erősítenie a versenyképességét, a termelékenységen javítania kell, hogy vonzza a külföldi működő tőke-befektetéseket, továbbá más ágazatok mellett a turizmusban és az ingatlan piacon.

Összességében a 2013-as jelentés pozitívan festi le Montenegró eddig megtett lépéseit, de számos problémás területre hívja fel az ország figyelmét. Amennyiben ezeket a hiányosságokat Montenegró tudja pótolni kézzel fogható közelségbe kerülhet számára a tényleges tagság.

Nagy Orsolya

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »