Az SPD készen áll a tárgyalásra Merkelékkel

A német szociáldemokrata párt (SPD) hajlandó tárgyalásokat kezdeni a kormányalakítás lehetőségeiről az Angela Merkel vezette konzervatívokkal, de csak akkor köt koalíciót velük, ha ezt a tagság jóváhagyja – jelentette be péntek este Berlinben a párt elnöke.

Sigmar Gabriel az SPD kibővített választmányának (konvent) ülése után elmondta: a testület nagy többséggel elfogadta az elnökség javaslatát, amely szerint a szociáldemokraták küldöttsége tájékozódó megbeszélést folytathat a CDU/CSU konzervatív pártszövetség képviselőivel, ha a konzervatívok ezt igénylik.

A tájékozódó megbeszélés után a konvent adhat felhatalmazást a hivatalos koalíciós tárgyalások megindítására, az esetleges kormányalakításról pedig a tagságnak kell döntenie pártszavazással – mondta Gabriel. A szavazás lebonyolításának részleteiről nem tárgyaltak, de az elveket rögzítették: valamennyi párttag szavazhat és az eredmény kötelező érvényű.

A kormányalakítás Angela Merkel feladata. Ha nem jár sikerrel, új választásokat kell tartani, amitől a szociáldemokraták egyáltalán nem félnek – mondta az SPD elnöke.

Az SPD-nek nem az a fontos, hogy kormányra kerüljön, hanem az, hogy változás legyen Németországban. „Minket csak a szociáldemokrata politika céljai vezérelnek” – mondta Sigmar Gabriel.

A német lakosság és az SPD szavazóinak többsége üdvözölné, ha a konzervatívok és a szociáldemokraták kormányt alakítanának, az SPD tagságának 65 százaléka viszont elutasítja a nagykoalíciót egy pénteken ismertetett felmérés szerint.

Pártszavazást még nem tartottak a 150 éves SPD történetében. A pártnak jelenleg nagyjából 472 ezer tagja van.

Nagykoalíció eddig kétszer volt a második világháború óta Németországban, legutóbb a 2005-2009-es ciklusban. Akkor az SPD a koalíció kisebbik pártja volt, és Angela Merkel volt a kancellár. Az előző vasárnapi parlamenti választással kialakult erőviszonyok alapján ugyanez lenne a felállás, ha sikerül megállapodni a kormányalakításról. Az SPD választói támogatottsága a közös kormányzás végére történelmi mélypontra, 23 százalékra süllyedt a 2005-ben elért 34,2 százalékról.

MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »