Egyre több a zárolt számla a bankokban

Szerbiában az utóbbi egy hónapban 25 ezerrel nőtt a zárolt számlák száma a hiteltörlesztések elmaradása miatt, aminek leggyakoribb oka a munkahely elvesztése, a fizetéscsökkenés és a rendszertelen bevételek – számolt be a szabadkai Pannon RTV internetes oldalán csütörtökön.

A rádiós és televíziós csatorna szerint jelenleg 290 ezer személy számláját zárolta valamelyik szerbiai pénzintézet.

A banki ügyfelek érdekvédelmi szervezete óv az adósságspiráltól. Dejan Gavrilovic, az Efektiva banki ügyfeleket tömörítő egyesület elnöke arra is felhívja a figyelmet: ha valaki bekerül az adósnyilvántartásba, három évig nem törlik onnan, így addig nehezen vehet fel új hitelt a már létező refinanszírozására.     Hornok Attila, az OTP Bank szerbiai leányvállalatának kockázatelemzője szerint a bankok többsége nyitott arra, hogy az ügyféllel közösen oldja meg a fizetésképtelenség problémáját. „Mindig megpróbáljuk a megfelelő utat megtalálni a megtérülésre, és csak a legvégső esetben – amikor mi is és az ügyfél is úgy látja, hogy nincs más lehetőség – nyúlunk a jogi behajtás eszközeihez” – emelte ki a pénzügyi szakember.

A pénzintézetek türelmi időt is adhatnak a hitel visszafizetésére, vagyis felfüggeszthetik a hiteltörlesztést, és csak a kamatokat fizettetik meg minden hónapban. Ha azért nem tud törleszteni az ügyfél, mert munkanélkülivé vált, akkor a türelmi idő a két évet is elérheti.

Az al-Dzsazíra televíziós csatorna balkáni adója is foglalkozott a banki hiteltörlesztés és a jelzáloghitel problémáival. Beszámolójuk szerint Szerbiában már 600 ingatlant foglaltak le a bankok.

Vojin Biljic ügyvéd szerint gyakran előfordul az is, hogy a bank nem tájékoztatja az ügyfelet arról, hogy eladásra kerülhet a lakása. „A bank egyszerűen nem ad tájékoztatást az eladás menetéről, félrevezeti az ügyfelet azzal, hogy a probléma megoldható, végül pedig megvárja, hogy leteljenek a határidők, és lényegében saját magától vásárolja meg a lakást sokkal alacsonyabb áron, mint amennyiért értékesíteni lehetett volna” – állítja az ügyvéd. 

Idén a bankok körülbelül száz esetben kezdeményeztek jelzáloghitellel kapcsolatos eljárást. Az ingatlanértékesítés minden esetben ugyanúgy történik: a bank szóban és írásban többször is értesíti az ügyfelet az elmaradt tartozásról, amennyiben az ügyfél nem tud fizetni, árverést írnak ki, és értékesítik az ingatlant. Először a lakás piaci értékének megfelelő kikiáltási árat szabnak ki, ha nem akad vásárló, a második körben csökkentik az árat, a harmadik körben pedig már akár minimális értéken is eladható egy-egy ház vagy lakás.

MTI

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »