Állami közműcég jöhet létre a fővárosban

Idén ősszel a berliniek kétszer fognak szavazni: szeptember 22-én a szövetségi kormányról dönthetnek, november 3-án pedig arról, hogy Berlinben magán- vagy állami tulajdonú villamosenergia-hálózatokat építsenek-e ki, illetve létrehozzanak-e egy állami tulajdonban lévő öko-közművet.

A Berlini Szenátus kedden döntött arról, hogy az áramellátásról szóló népszavazás időpontját különválasztják a német szövetségi választások időpontjától. A határozat a német fővárosban polgári kezdeményezések és erőszakos tiltakozások egész sorát vonta maga után. A novemberi időpont ellen demonstrálók azzal érveltek, hogy szeptemberben feltehetőleg nagyobb lesz a szavazók aránya. A nagyobb részvételi arány nagyban hozzájárulna az energetikai témát feszegető népszavazás érvényességéhez. Közel 620.000 „igen” szavazat szükséges ahhoz, hogy az öko-közmű felépülhessen, s az elektromos hálózatok visszavásárlása megtörténhessen. A népszavazás eredménye, miután a Szenátus jóváhagyta, kötelező érvényű törvénnyé lép majd elő.

Az SDP-frakció (Német Szociáldemokrata Párt) is csalódottságát fejezte ki, hiszen ők is a szeptember 22-ei dátumot tartották a legideálisabbnak. A Baloldali Párt elnöke, Klaus Lederer azt nyilatkozta, hogy a november 3-ai dátum sértő mind a 200.000 berlini lakosra, mind pedig petíciót aláíró állampolgárokra nézve. 

Fedor Orsolya

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »