Az európai parlamenti választások európaibbá tételére, a gazdasági és pénzügyi unió kiteljesítésére, és az alapszerződés keretein belül megvalósítható további integrációs intézkedésekre is javaslatot tesz majd az Európai Bizottság a közeljövőben – mondta a testület elnöke az Európai Unió helyzetéről tartott beszédében. José Manuel Barroso az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén azt mondta, a nemzetállamok szövetségévé kell alakítani az Európai Uniót, ehhez pedig szerinte új uniós alapszerződésre lesz szükség.
A mostaninál jelentősen nagyobb politikai és gazdasági integrációt tart szükségesnek az Európai Unióban az Európai Bizottság elnöke. José Manuel Barroso az EU helyzetéről tartott nagyszabású beszédében kemény kritikával illetett egyes tagállamokat, amelyek szerinte a válság idején a szolidaritás gyengítésével és populista-nacionalista szólamokkal megrengették az állampolgárok bizalmát a közös európai jövő iránt. José Manuel Barroso az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kifejtette, hogy a nemzetállamok szövetségévé kell alakítani az EU-t.
Nem rejtette véka alá, hogy ehhez új uniós alapszerződés szükségeltetik, de csak közép- és hosszútávon.. A bizottsági elnök hangsúlyozta, hogy először a problémákat kell azonosítani, és ezt követően kell ehhez az eszközöket megválasztani. Ennek megfelelően előbb a jelenlegi szerződéseken belül kell meghozni a szükséges intézkedéseket, legvégül viszont új szerződésre lesz szükség. Barroso a jelenlegi politikai trendeket is illusztrálva elmondta, „nagy hiba lenne, ha a tagországok védelmét a populistákra és a nacionalistákra hagynánk”.
Az új politikai horizonttal összefüggésben nem bocsátkozott részletekbe, de szerinte mindez nem a tagállamok ellen irányul (ahogyan azt sokan értlemezik), hanem azok szorosabb együttműködésén alapulna.
EMU-tervek
A Gazdasági és Pénzügyi Unió (Economic and Monetary Union – EMU) őszre tervezett továbbépítése már része a szerződésen belüli integrációnak. (Az Európai Tanács elnöke a márciusi tagállami felhatalmazás alapján decemberre készíti el azt a jelentést, amely a pénzügyi, a költségvetési és a gazdasági unió kiépítéséhez szükséges politikai irányokat tartalmazza, ezt az év végi állam- és kormányfői csúcstalálkozón fogadhatják el a tagállami vezetők. Az erről szóló átmeneti jelentést az Európai Tanács októberi ülésén vitathatják meg a 27-ek – a szerk.)
José Manuel Barroso bejelentette, hogy nemcsak az Európai Tanács elnöke, de a Bizottság is javaslatokat készít a Gazdasági és Pénzügyi Unióval összefüggésben, ezeket az EiT elnökének jelentésével párhuzamosan tárgyalhatják majd a tagországok. „Az EMU-javaslatunk beazonosítja majd a szükséges eszközöket, és megfogalmazzuk az ennek megvalósításához szükséges jogszabályi tervezetet is. Ez tartalmazni fogja a szorosabb politikai együttműködést és a közös adósságtörlesztés költségvetési kapacitásait is” – fogalmazott Barroso.
„Az EMU megreformálását el lehet kezdeni a jelenlegi szerződési kereteken belül, de a folytatáshoz már biztosan szükség lesz az EU Alapszerződésének módosítására” – tette hozzá a bizottsági elnök. Ezt viszont széleskörű, valódi európai vitának kell megelőznie, amelyhez szükség van az Európai Parlament szerepének megerősítésére.
EP-szerep erősítése
A bizottsági elnök szerint az európai parlamenti választásokon a választók nem is találkoznak az európai pártcsaládok neveivel, csak a hazai tagpártokéval, ezért szerinte nincs is igazi európai dimenziója az ötévente esedékes voksolásnak. Az Európai Bizottság ezért szerdán javaslatot tett az európai pártok működési szabályzatának módosítására (erről lásd ülön cikkünket!). Barroso azt is szeretné, hogy az európai pártok a 2014-es európai parlamenti választi kampányban nevezzék meg a jelöltjeiket az Európai Bizottság új elnöki posztjára. Ehhez nem szükségeltetik szerződésmódosítás, csak a pártok támogatottsága. Szerinte ez megteremtené a választások európaiságát.
Ugyancsak szerdán fogadta el a Bizottság a bankunió első pillérére vonatkozó javaslatokat, amelyek bemutatására az Európai Tanács kérte fel a testületet júniusban. (erről szintén lásd külön cikkünket!). Barroso kemény munkát ígért a jövőben is, és elmondta, hamarosan bemutatja a Bizottság a bankunió további pilléreire vonatkozó javaslatot; még ősszel várható az EMU reformját célzó javaslatcsomag; valamint még a következő európai parlamenti választások előtt pedig kidolgozza a Bizottság az uniós alapszerződés módosításának tervezetét is.
Ezzel összefüggésben José Manuel Barroso egyértelművé tette, hogy az eurózóna megújításával kapcsolatos jogalkotási folyamatnak (így a várható szerződésmódosításnak) nyitva kell lennie az EU mind a 27 tagországa előtt. „Nincs szükségünk több elválasztófalra. Senkit nem fogunk kényszeríteni arra, hogy jöjjön velünk, és arra sem, hogy kimaradjon valamiből. A tempót viszont nem a leglassabbak, vagy a leginkább vonakodók fogják diktálni, éppen ezért csak a közösségi módszer lehet a reform módja.” – hangsúlyozta az elnök.
Jogállamiság kikényszerítése
Az Európai Bizottság elnöke szerint a további integrációt végig kell kísérnie az erős demokratikus legitimitásnak. Ennek eleme az európai választások szerepének növelése, valamint az is, hogy ne legyen kétség egyetlen uniós tagállam demokratikus elkötelezettsége felől sem. Barroso felvetette, hogy az elmúlt hónapokban „néhány európai országban fenyegetések érték a demokratikus intézményeket”.
Szerinte ezek az események rávilágítottak az EU kezében lévő eszközök hiányosságára is. Az elnök szerint „gazdagabb eszköztárra van szükségünk, hogy ne csak a politikai rábeszélés gyenge, és a szerződés 7-es cikke szerinti eljárás radikális eszközei közül választhassunk”.
Itt említette meg Barroso, hogy hamarosan javaslatot tesz az Európai Bizottság az Európai Főügyészi Hivatal megalapítására.
Kitekintő / Bruxinfo.eu