Kilenc napirendi pont került megvitatásra a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) mai, XXII. rendes ülésén Szabadkán, a Magyar Házban.
A XXI. rendes ülés jegyzőkönyvének egyhangú elfogadása után áttértek a második napirendi pontra, az MNT felsőoktatási ösztöndíjprogramjának pályázati felhívásáról, a pályázat lebonyolításáról és a kérelmek pontozásáról szóló határozatának módosításáról szóló határozatjavaslatra. Az előterjesztést dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke indokolta, aki néhány mondatban vázolta, hogy a komplex felsőoktatási ösztöndíjprogram az MNT legambiciózusabb és legköltségesebb munkája az elmúlt két év során, amely igen sok család életét változtatta meg az elmúlt időszakban azzal, hogy részben átvállalta a hallgatók felsőoktatási költségeit.
Az ösztöndíjasok többsége szorgalommal hálálta meg az ösztöndíjakat, és rendkívül lelkesen tanulnak. Eddig körülbelül 20 személlyel bontották fel a szerződéseket olyan esetekben, amikor a hallgatók nem tudtak eleget tenni a követelményeknek. Ez a 470 ösztöndíjas vonatkozásában kevesebb mint 5 százalék, ami azt feltételezi, hogy az ösztöndíjak többségükben jó kezekbe kerültek. Az eddigi eredmények alapján több mint 300 másodéves egyetemistát, az újabb elsősökkel együtt pedig akár 800 MNT ösztöndíjas egyetemistát feltételezhetnek, ami azt jelenti, sikerült az a terv, hogy a Tanács ugrásszerűen növelni tudta a tanulmányi előmenetel hatékonyságát.
A módosítási javaslatra áttérve dr. Korhecz elmondta, céljuk, hogy kibővítsék az MNT ösztöndíjában részesülők körét, azokra a hallgatókra, akik noha nem szerbiai székhellyel rendelkező felsőoktatási intézményekbe, de itt működő és akkreditált státusban levő egyetemre/főiskolára járnak, és ezzel a szülőföldön való továbbtanulást támogatják. A módosítási javaslat jelenleg egy intézményt érint Szerbiában, ez pedig a budapesti székhellyel rendelkező Corvinus Egyetem zentai kihelyezett tagozata, amelyben kertészmérnöki képzés zajlik. A kérdésben Káich Katalin professzor asszony kért szót, aki ebben a kérdésben támogatásáról biztosította az MNT-t, annál is inkább, mert a levelező tagozaton tanuló hallgatóknak, akiknek nem áll rendelkezésére az egyetemi bibliográfia, sokkal több tankönyvre van szüksége, aminek a megvásárlására az ösztöndíj juttatása segítséget nyújthat. A módosítási javaslatot a jelenlevők egyhangúlag elfogadták.
Ezzel áttértek a következő napirendi pontra, amellyel dr. Korhecz az előző napirendi ponttal való egyeztetés értelmében módosítási javaslatot tett a demonstrátori ösztöndíjra vonatkozóan is. Az MNT-nek jelenleg 101 demonstrátori ösztöndíjasa van, akik kiemelkedő munkájuk eredményeként havi 130-150 euró értékű ösztöndíjban részesülhetnek, amennyiben vállalják az elsőévesek felkarolását. A módosítás értelmében az említett egyetem hallgatói számára is megnyitotta a demonstrátori pályázatra való jelentkezés lehetőségét.
Annak értelmében, hogy az 1-től 5-ig terjedő osztályozási skálát nem lehet egy az egyben összevetni az 1-től 10-ig terjedő osztályzatok értékével, de részarányosan ki lehet számolni, módosítási javaslatot tett a feltételrendszerre vonatkozóan, valamint a határidőre vonatkozóan. A módosítási javaslat következő szakaszában az idei elsős ösztöndíjasok, vagyis a jövőre másodéves hallgatók számára 30 euró plusz támogatással teszi lehetővé a demonstrátori ösztöndíjra való jelentkezést, habár továbbra is a felsőbb évfolyamos hallgatók jelentkezését preferálja, akik plusz pontokat kapnak az értékeléskor. A módosítási javaslatot egyhangúlag elfogadták.
A negyedik napirendi pont alatt az MNT egyhangúlag elfogadta azt a vajdasági magyar helységnevek meghatározásáról szóló határozat módosítására tett javaslatot, melyet Beretka Katinka, az MNT nyelvhasználattal megbízott tanácsosa indokolt, és amelyet Törökbecse Község Képviselő-tesülete terjesztett a nyelvhasználati bizottság elé. A határozat Novo Miloševo település magyar elnevezését a jelenlegi Beodráról a történelmi tényeknek megfelelően Beodra-Karlovára javasolta.
Joó Horti Lívia, az MNT közoktatásért felelős tanácsosa indokolta meg a 15-nél kevesebb tanuló részére megnyitandó magyar nyelvű tagozatok jóváhagyásának véleményezésére vonatkozó módosítási javaslatot, amelyre Újvidékről, Tiszaszentmiklósról, Óbecséről, Padéról, Szerbittabéről, Szabadkáról és Kelebiáról érkezett kérelem. Valamint a zentai Egészségügyi Szakközépiskolába átképzésre jelentkezők esetében, akik egészségügyi nővér-technikus, gyógyszerész-technikus, valamint fizioterapeuta szakra kérnek átképzést a munkalehetőségek szélesítése okán. A jelenlevők mindkét esetben egyhangúlag fogadták el a módosítási javaslatot.
Kitekintő / Vajdaság Ma