Közös hadgyakorlatokba kezdett Kína és Oroszország

Április 22-én, vasárnap reggel Kína és Oroszország közös tengeri katonai gyakorlatokba kezdett. A „Tengeri együttműködés 2012” fedőnevű akciónak az a célja, hogy hatékony önvédelmi és kommunikációs mechanizmusokat dolgozzanak ki a csendes óceáni biztonság céljából. A nagyszabású akcióval Oroszország és Kína jelzést küldhet a területi követelésekkel fellépő Japán felé, és a régióban potenciális veszélyforrást képző Észak-Korea felé is.

Két lépcsőben hajtják végre az Oroszország és Kína közös tengeri katonai gyakorlatait. A vasárnap elindult akció április 27-én, pénteken ér véget. Első lépcsőben a katonai központok számításait és alapvető feladatait gyakorolják majd be, második lépcsőben néhány kiválasztott tengeri körzetben maguk a katonai eszközök, többek között hadihajók és tengeralattjárók teljesítenek majd gyakorlatokat – értesült az ITAR TASSZ orosz hírügynökség.

Az Orosz Védelmi Minisztérium közleménye szerint orosz oldalról az orosz csendes-óceáni flotta hajói vesznek részt az eseményben – többek között a „Varjag” rakéta cirkáló, „Vinogradov Admirális” romboló, „Tribuc Admirális” romboló illetve „Saposnyikov Marsall” romboló. Érdekesség, hogy az említett hajók, az orosz csendes-óceáni flotta ékkövei mind a Szovjetunióban készültek a ’80-as években, 1983-1986 között. Az orosz gyakorlatokat az Orosz Tengeri Flotta katonai bázisának a helyettes vezetője vezeti majd, Leonyid Szuhanov admirális. 

Az Orosz Védelmi Minisztériumnál kihangsúlyozták, hogy a gyakorlatok az orosz és kínai hadiflották között orosz nyelven folynak majd. Kína 16 hadihajót és két tengeralattjárót vonultat fel a gyakorlatokra, és közleményük szerint lesznek közöttük rombolók és egy úszó kórház is.

A katonai gyakorlatok helyszíne a kínai Shandong tartomány melletti tengeri körzet. A hely nem véletlen, hiszen az említett körzet nincs messze Észak-Korea partjaitól sem. Így az „önvédelmi gyakorlatok” leginkább a koreai kommunista diktatúrának szólhatnak. Ezt igazolja az is, hogy a tengeri gyakorlatokat néhány hete jelentették be,  röviddel azután, hogy Észak-Korea fellőtte az első műholdját.

Ennél azonban sokkal több is lehet  a nagyszabású akció célja: megmutatni, hogy Oroszország és Kína egységben tud fellépni a közös célok érdekében, és együtt félelmetes katonai erőt képezhetnek. A katonai felvonulás másik célja lehet, hogy jelezzenek Japán felé: ha kell, katonailag is érvényt szereznek majd a követeléseiknek. Japánnak mindkét ország felé vannak területi konfliktusai: Oroszországgal a jelenlegi orosz fennhatóság alá tartozó Kuril-szigeteken vitáznak, Kínával pedig a Senkaku-szigetek képezik a vita tárgyát, amely ellenkezőleg, jelenleg Japán kezében van, ám Kína a magáénak szeretné tudni a szigeteket.

Oroszország és Kína rendszeresen tart közös tengeri katonai gyakorlatokat. Az elmúlt évtized legnagyobb gyakorlatára 2005-ben került sor, írja a Vzgljad orosz lap. Ekkor orosz részről több mint 10 hadihajó és két tengeralattjáró vett részt a katonai próbán, kínai részről pedig több mint 60 hajó és tengeralattjáró.

Anton Bendarzsevszkij

Friss hírek