Uniós polgári kezdeményezés: áprilistól él a lehetőség

Április 1-jétől él az európai polgári kezdeményezés, amely Martin Schulz EP-elnök szerint „nagyszerű eszköz” és komoly lehetőség lehet részvételi demokrácia megteremtésére, amely új távlatokat nyithat az EU előtt.

A polgári kezdeményezés segítségével az EU nemcsak közelebb szeretné hozni magához a polgárokat, hanem központi szerepet szán nekik a döntéshozatalban. Ahogy a polgári kezdeményezés részleteinek ismertetésekor Schulz újságíróknak elmondta: „az aláírások és kezdeményezések a politika irányán is képesek változtatni”.

Az európai polgári kezdeményezés lehetőségét a 2009 végén életbe lépett Lisszaboni Szerződés vezette be. Ez az új jogintézmény lehetővé teszi, hogy egymillió (a tagállamok legalább egynegyedéből, vagyis hét országból származó) polgár felkérje a bizottságot, terjesszen elő javaslatot új jogszabályra, például a közegészségüggyel, a közlekedéssel, mezőgazdasággal összefüggésben.

Kezdeményezést legalább hét polgárból álló szervezőbizottság indíthat, a tagoknak legalább hét különböző országban kell élniük. A polgári kezdeményezések szervezőinek egy év áll rendelkezésükre, hogy összegyűjtsék a szükséges támogató nyilatkozatokat, majd kérniük kell azokat az országokat, ahonnan a nyilatkozatok származnak, hogy állítsanak ki igazolást az aláírások számáról.

A sikeres kezdeményezések szervezői az Európai Parlament által szervezett meghallgatáson is részt vesznek. Az Európai Bizottságnak három hónapja lesz megvizsgálni a kezdeményezést és dönteni róla. Alapvetően három lehetőség közül választhat: új jogszabályt javasol, hatástanulmányt készíttet, vagy nem hoz intézkedést. A bizottságnak nyilvánosan meg kell indokolnia a döntését.

Ha a bizottság jogalkotási javaslatot dolgoz ki a kérdésben, azt az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament (EP) elé kell terjesztenie, és ha az EU legfőbb döntéshozó szerve, illetve a törvényhozása elfogadja, a javaslat az uniós jog része lesz.

Az uniós polgári kezdeményezésről itt olvashat részletesen, további információkat pedig itt is találhat.

Kitekintő / Bumm.sk

Friss hírek