A Radicová-kormány bukása miatt márciusban előrehozott választások lesznek Szlovákiában. Egyelőre egyáltalán nem bíztató a helyzet, ugyanis a magyar kisebbség képviselői nem hajlanak az összefogásra, miközben Slota ismét a magyar kártya kijátszásán van.
Mint köztudott, az eurócsomag megszavazásával összekötött bizalmi szavazáson Iveta Radicová koalíciós kormánya megbukott, így az előrehozott választásokra jövő év tavaszán fog sor kerülni. A magyarság szempontjából ez igen kényes kérdés, hiszen már korábban is arra figyelmezetettek szakértők, hogy a két párt, amelyek – részben vagy teljesen – a magyar kisebbség érdekeit képviselnék külön-külön nem sok eséllyel juthatnak be a parlamentbe az 5 százalékos küszöb miatt.
A Híd mint megbízható koalíciós partner
Mindeközben Bugár Béla a Híd-Most párt elnöke úgy nyilatkozott, hogy a két párt koalíciója esetén nem garantált a bejutás a törvényhozásba, hiszen ebben az esetben 7 százalékot kellene együttes erővel átlépni. Mindez a ,,regionális politikusaink között megnőtt ellentétek” miatt következhetne be – nyilatkozott a párt elnöke az MTI-nek. Továbbá a Bugár nem kíván olyan párttal együttműködni, ami az ország határain kívül kívánja megoldani a felvidéki magyarság problémáit – olvashatjuk a Felvidék.ma oldalán.
Éppen ezért ajánlotta fel az MKP politikusainak a Híd listáján történő indulást. Ezt még további két tényezővel indokolta: egyrészt a magyarság érdekeit saját tapasztalatai alapján nem lehet ellenzékből eredményesen képviselni, másrészt pedig a Hídra az elmúlt másfél évben megbízható és eredményes koalíciós partnerre tekintettek, amely szerepet a jövőben is kész folytatni.
Az MKP egyenlőséget követel
Magától értetődően az MKP felháborodással fogadta az ajánlatot, hiszen Berényi József pártelnök szerint a Magyar Koalíció Pártja a legutóbbi önkormányazati választásokon több polgármesterjelöltet juttatot pozícióba, mint bármely más párt Dél-Szlovákiában – írja a Felvidék.ma. Éppen ezért járna neki az egyenlőség elvén történő megjelenés és képviselet.
Tapogatózások a koalíció irányába
Az optimális megoldás tehát még nem körvonalazódott ki. Annyi ugyanakkor bizonyos, hogy a kormány soraiból is nehéz a magyarság érdekeit megvédeni, nemhogy az ellenzékből. Bugár egyelőre egyedül az Slota vezetése alatt álló SNS-szel zárt ki minden együttműködést. Ján Slota nem hazudtolta meg magát: mivel a SMER egyelőre nem közeledett a nacionalista politikushoz és pártjához, már azt hangoztatja, hogy Fico akár az ,,ördöggel is kormányozna, beleértve az irredenta (sic!) Híd-Mostot és MKP-t is”. Amennyiben pedig a Szlovák Nemzeti Párt nem kerül be a parlamentbe, az a vég kezdetét jelenti majd.
Bugár ugyanakkor megemlítette, hogy ha Ficóék nem a magyar kártya kijátszásával próbálnak még több szavazatot nyerni, akár koalícióra is lépnének vele. Az MKP koalíciós elképzeléseiről egyelőre még nem tudni semmit.
Konkrét felmérések nem születtek a kormány bukása óta az egyes pártok támogatottságával kapcsolatosan. Amennyiben azonban az MKP és a Híd sem jut a parlamentbe, végképp kritikussá válik a felvidéki magyarság helyzete. Ez remélhetőleg nem történik meg, hiszen a Híd még mindig jobb helyzetben van, mivel több szlovák nemzetiségű támogatót is tud a háta mögött. Az MKP támogatottsága sem lebecsülhető, de annak egy része a határon túlról érkezik – az pedig a szavazásnál nem fog sokat a latba nyomni.
Kitekintő összeállítás - Zsár Virág