Küszöbön a lengyel-német megbékélés?

Szerdán a lengyel államfő Berlinbe utazott, hogy a német elnökkel közösen vegyen részt az „Egymás mellett. Lengyelország-Németország: 1000 éves történelem a művészetben” című kiállítás megnyitóján. A látogatás jelképes is egyben: azt bizonyítja, hogy a két ország számít egymásra.

„Erre a kiállításra a gyerekeinket is el fogjuk hozni, hogy megmutassuk nekik Lengyelországot. Nehéz kérdésekre kell majd választ adnunk nekik” – nyilatkozta a megnyitón Christian Wulff német államfő. A kiállítás a lengyel elnökség egyik legnagyobb kulturális eseménye, több mint 800 alkotás látható, amelyet körülbelül 200 intézmény – lengyel, illetve külföldi egyaránt – biztosított.

A kiállítási tárgyak között szinte minden megtalálható – régi könyvek, használati tárgyak, dokumentumok, hagyományos öltözetek, valamint több száz éves pénzérmék is láthatóak a berlini Martin Gropius Bau múzeum kiállítási termeiben. Az egész gyűjtemény a lengyel-német kapcsolatok gazdag történelméről árulkodik.

„Hosszú utat tettünk meg közösen. Németország pedig az útitársunk, amióta a lengyel államiság megszületett. A kezdetektől szomszédok vagyunk.” – nyilatkozta Bronisław Komorowski lengyel elnök a megnyitóünnepségen.

Mindkét államfő kihangsúlyozta a helyszín jelentőségét. A második világháború idején itt, a Martin Gropius Bau múzeum mellett működött a Gestapo főhadiszállása, később erre vezetett a berlini fal útja. Most pedig a németek itt ismerkednek meg a szomszédos ország történelmével.

A lengyel-német kapcsolatok magját a két köztársasági elnök szerint nem Auschwitz, nem is a varsói felkelés adja, hanem az 1410-es grunwaldi csata, ahol a lengyel-litván seregek legyőzték a kereszteseket. A látogatók megnézhetik Jan Matejko híres történelmi festményeit illetve a „Csata Grunwaldnál” (Bitwy pod Grunwaldem) másolatát.

A szervezők láthatóan tompítani kívánták a második világháború dominanciáját, persze Auschwitz és a megszállás idejének borzalmai így is megkapták saját helyüket. Mindazonáltal ezzel a kiállítással szeretnék megmutatni, hogy a németekről alkotott, örökös ellenség képe hamis és az egymás mellett töltött 1000 év nagy része a béke jegyében telt el. „Amikor más európai országok háborúban álltak egymással, a lengyel-német határ biztos volt, példát mutatva az egész kontinensnek. Ezt túl ritkán hangsúlyozzuk eléggé” – mondta Komorowski.

A berlini média napok óta foglalkozik a kiállítással, tömeges érdeklődésre számítanak a megnyitó utáni időszakban. „A fiatalok máshogy látják a múltat, mint az én generációm. Csak töredékét mutattuk meg nekik a történelmünknek, de ez elég ahhoz, hogy közelebb hozzuk nekik Lengyelországot” – nyilatkozta Władysław Bartoszewski, a kiállítás főszervezője.

Ackermann Sándor

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »