Libanon is beavatkozik a szíriai eseményekbe?

Egyre több hír lát napvilágot arra vonatkozóan, hogy a majd kilenc hete zajló szíriai tüntetések, illetve az ezekre adott egyre keményebb állami válasz jelentette erőszakban egyes libanoni politikai körök is szerepet vállalhatnak.

 Libanon is bekapcsolódik?

Sajtóhírek szerint a libanoni al-Mustaqbal Mozgalomhoz kötődő szalafista fegyveres csoportok az ország északi részén eddig főként üzemanyag- és olajcsempészetből álló tevékenységüket „kibővítették” a szomszédos Szíriában zajló események kapcsán egyre keresettebbé váló fegyveres tevékenységgel is, és tevékeny részt vállalnak az ott zajló események alakításában, elsősorban a határmenti területeken.

Az északi részen élő szalafisták az információk szerint összekötő kapocsként funkcionálhatnak a Szíria szomszédos területein tevékenykedő más szunnita csoportokkal. Az al-Mustaqbal Mozgalom amerikai – és általában nyugati – támogatása pedig főként szervezési segítségben nyilvánulhat meg a vidéki területeken is egyre inkább terjedő Bashar al-Asszad elnök távozását követelő tüntetéseket illetően. A szír összecsapásokba már többször is közvetlenül bekapcsolódtak „egyes libanoni csoportok”, amikor a libanoni-szír határon fegyveres összetűzésbe keveredtek a szír hadsereg járöröző alakulataival. Éppen ezért a libanoni és a szír haderő is megerősítette határmenti tevékenységét, megelőzve ezzel a „súlyosabb incidensek” kialakulását – fogalmazott a szír állami hírügynökség egyik utolsó közleményében.

Határmenti feszültség

A libanoni hadsereg pedig azért erősítette meg a határon járőrszolgálatot teljesítő egységeit, mert a területen élő lakosság komolyan tartott attól, hogy a szír hadsereg alakulatatai esetleg átléphetik a határt, menekülő tüntetőket üldözve. „A Nahr-al Kabir környéki erőinket megerősítettük, mert a szíriai események hatására komoly menekülthullám indult meg országunk felé…az utóbbi napokban több helyről is szórványos fegyverhasználatról érkeztek jelentések, ezek azonban egyik esetben sem a mi és a szír katonák közötti összecsapások voltak. Valószínűleg a szír csapatok kerültek összetűzésbe az országukból menekülni próbálókkal. A két hadsereg alakulatai között továbbra sem történt fegyverhasználat.” – szögezte le az An-Nahar napilap által idézett hivatalos közlemény.

A líbiai állami reakciókhoz hasonlóan al-Asszad elnök is folyamatosan a nemzetközi terrorizmus jelentette veszélyről beszél az országban uralkodó állapotokat illetően. A legutóbbi ilyen megnyilatkozás szerint az al-Káidához is kötődő Fatah-al Iszlám nevű szervezet tagjai állnak a megszaporodó határmenti incidensek mögött, akik „nyíltan fegyveres összecsapásokat provokálnak a két ország között, rejtekhelyet biztosítanak a Libanonba átmenekült terroristáknak, valamint kiterjedt terrorista kapcsolataiknak köszönhetően fegyverekkel és mobilkommunikációs eszközökkel látják el az országban jelen lévő fegyveres bandákat” – fogalmaz a szír kormány.

A két szomszédos állam között mindenesetre meglehetősen feszült a viszony, bár egyelőre mindkét vezetés igyekszik elejét venni a határmenti helyzet eszkalálódásának. A libanoni belpolitikai helyzet sajátos széttagoltságának megfelelően mindenki máshogy közelít a szír eseményekhez, bár ezidáig egyik párt vagy csoport sem állt ki teljes határozottsággal al-Asszad elnök vagy a tüntetők mellett. A szír vezetés pedig túlságosan „elfoglalt” a belső helyzet megoldásával ahhoz, hogy érdemben foglalkozni tudjon az egyébként igen fontos szomszéddal fenntartott törékeny kapcsolatokkal.

Lesták Tamás

Friss hírek

Újra csökkent az európai alapkamat

Az Európai Központi Bank Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét. Az EKB 0,9 százalékos reál GDP-növekedést vár 2025-ben és 1,1 százalékosat 2026-ban.

Read More »