Törökország kizárta légteréből a kurd gépeket

Törökország hétfőn lezárta légterét az észak-iraki kurd autonóm régióba tartó és az onnan induló repülőgépek előtt, válaszul a térség függetlenné válását támogató szeptember 25-ei népszavazásra – jelentette be a kormányszóvivő Ankarában a minisztertanács ülését követő sajtótájékoztatón.

Bekir Bozdag elmondta: a kabinet az után döntött így, hogy a nemzetbiztonsági tanács a nap folyamán előzőleg erre vonatkozó ajánlást tett. A török légitársaságok egy korábbi szankció értelmében már szeptember vége óta nem közlekedtetnek repülőjáratokat Erbílbe és Szuleimáníjába.

Recep Tayyip Erdogan török elnök október elején jelezte: Törökország le fogja zárni légterét és szárazföldi határát is mindkét irányban az iraki kurd régió előtt. A szárazföldi határ lezárására ugyanakkor még nem került sor, bár a délkelet-törökországi Habur határátkelőnél az észak-iraki referendum óta fokozottan ellenőrzik a térségből érkezőket.

A török kormány alternatív határátkelők kiépítését is tervezi, ugyanis Bagdaddal, Irak központi vezetésével fenn kívánja tartani a kereskedelmi kapcsolatokat. Az egyik lehetséges helyszín a Haburtól 10 kilométerre nyugatra fekvő Ovaköy település , onnan a kurd régió megkerülésével Tell-Áfáron keresztül vezetne az út az arab ország belsejébe.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A népszavazás óta Irak központi kormánya hiába követeli a kurd vezetéstől a szomszédos országok felé vezető átkelőhelyek átadását. Bagdad figyelmeztetett: a Délkelet-Törökországban szeptember vége óta közös hadgyakorlatokon részt vevő iraki katonák kívülről fogják átvenni a haburi határállomás ellenőrzését. Bozdag hétfőn közölte: Ankara hivatali szinten elindította az átvételi folyamatot.

Törökország abban bízik, hogy Erbíl a megszorító intézkedések következtében eláll a függetlenné válás szándékától. Ankara attól tart, hogy Észak-Irak esetleges önállósága felerősítené a Törökországban élő több mint tízmilliós kurd kisebbség szeparatista törekvéseit.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »