15 éves csúcson a brazil erdőirtás

A hivatalos adatok szerint az elmúlt 15 év legmagasabb szintjét érte el az erdőirtás az Amazonas brazíliai térségében – írja a BBC.

A brazil űrkutatási hivatal, az Inpe jelentése szerint az erdőirtás 22%-kal nőtt egy év alatt. Ez különösen rémisztő adat, főleg ha azt is hozzávesszük, hogy Brazília egyike annak a 135 országnak, amelyek a COP26 klímacsúcson aláírták azt a megállapodást, ami alapján 2030-ig meg kell állítani, sőt, vissza kell fordítani a nagyipari méretű erdőirtást és a vele járó talajerózió folyamatát. Az országok a megvalósulásra csaknem 19,2 milliárd dolláros állami és egyéb forrásokat szánnának; ennek egy része a fejlődő országokba kerül majd, hogy helyreállítsák a sérült területeket, leküzdjék az erdőtüzeket és támogassák az őslakos közösségeket.

Az Amazonas vidéke – amely körülbelül hárommillió növény- és állatfajnak, valamint egymillió őslakosnak ad otthont – egy létfontosságú szénelnyelő, amely lassítja a globális felmelegedés ütemét.

A legfrissebb adatok szerint a 2020-21 közötti időszakban mintegy 13 235 négyzetkilométer erdő semmisült meg, ami 2006 óta a legmagasabb érték.

Jair Bolsonaro brazil elnök uralma alatt jelentősen nőtt az erdőirtás a területen, lévén az államfő ösztönözte a mezőgazdasági és bányászati tevékenységeket az esőerdőkben.

A politikus korábban az Inpe-vel is összetűzésbe került a kérdés kapcsán, és 2019-ben azzal vádolta az ügynökséget, hogy rontotta Brazília hírnevét.

  • Korábbi cikkeink a témában:

Forrás: BBC

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »