Az EU továbbra sem tűri el a vegyi fegyverek használatát

Az Európai Unió külügyi tanácsa a hétfői luxemburgi ülésén egy évvel, 2021. október 16-ig meghosszabbította a vegyi fegyverekre vonatkozó szankciórendszer érvényességét, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy korlátozó intézkedéseket vezessen be olyan emberekkel és szervezetekkel szemben, akik vagy amelyek megsértik a vegyi fegyverek fejlesztésére és használatára vonatkozó nemzetközi tilalmat.

A szankciók, amelyek emberek esetében tiltják a beutazást az EU területére és a vagyoni eszközök befagyasztását rendelik el, szervezetek esetében pedig a vagyoni eszközök befagyasztását foglalják magukban, jelenleg kilenc emberre és egy szervezetre vonatkoznak.

A kilenc ember közül öt a szíriai rezsimmel áll kapcsolatban, négy pedig az angliai Salisbury városában elkövetett gyilkossági kísérletben vett részt. A szóban forgó szervezet pedig – a Szíriai Tudományos Vizsgálati és Kutatóközpont (SSRC) – a szíriai rezsim vegyi fegyverek fejlesztéséért felelős fő szervezete.

Az EU 2018 októberében hozta létre a szankciórendszert a vegyi fegyverek használatának és elterjedésének visszaszorítása céljából. Ez lehetővé teszi, hogy az EU állampolgárságuktól, illetve földrajzi helyzetüktől függetlenül szankciókat léptessen életbe olyan személyekkel és szervezetekkel szemben, akik, illetve amelyek bárhol vegyi fegyverek kifejlesztésében vagy használatában vesznek részt.

A korlátozó intézkedések olyan emberekre és szervezetekre irányulnak, akik vagy amelyek közvetlenül felelősek vegyi fegyverek kifejlesztéséért és használatáért, pénzügyi, technikai vagy anyagi támogatást nyújtanak ahhoz, illetve ilyen tevékenységeket segítenek, ösztönöznek vagy más módon közreműködnek bennük.

Hétfőn azt is közölték, hogy a külügyi tanács egy évvel meghosszabbította a Nicaraguával szembeni szankciórendszer hatályát. A rendszert 2019 októberében hozták létre a romló politikai és társadalmi helyzet, illetve a nicaraguai kormányzat politikai ellenfelei, a kormányellenes megmozdulások résztvevői, valamint a média és a civil társadalom elnyomása miatt.

A keret lehetőséget nyújt célzott és egyedi szankciók bevezetésére az emberi jogok megsértése esetén. A szankciók uniós beutazási tilalmat és vagyon-befagyasztást foglalhatnak magukban, illetve az érintettek számára tilos pénzeszközöket rendelkezésre bocsátani. A keret bevezetése óta hat ember került fel a szankciós listára.

Forrás: MTI

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »