Alakul a Trump-Kim csúcs, de még nem biztos, hogy össze is jön

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerint sikerült haladást elérni New Yorkban a Kim Jong Csollal, az észak-koreai állampárt Központi Bizottságának alelnökével tartott megbeszéléseken, de még nem biztos, hogy lesz amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó.

Az amerikai diplomácia vezetője a magas rangú észak-koreai tisztségviselővel tartott megbeszélései után csütörtökön rövid sajtóértekezletet tartott, amelyen leszögezte, hogy a Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető között tartandó csúcstalálkozó „az életben egyszer adódó lehetőség”.

Pompeo hangsúlyozta, hogy az elmúlt 72 órában „nagyszerű haladást” sikerült elérni, és a megbeszélések Észak-Koreával „jó irányban haladnak”. Ugyanakkor – újságírói kérdésre válaszolva – azt is mondta: még korántsem biztos, hogy megtartják a csúcstalálkozót. Véleménye szerint egy leendő amerikai-észak-koreai megállapodás megkötéséhez „merész vezetői képességekre” van szükség Kim Dzsong Un részéről. Hozzátette: még sok a munka egy ilyen megállapodás megkötéséig.

Komplikáltnak és régmúltra visszanyúlónak nevezte az észak-koreai problémát, amelynek megoldásához szerinte hosszú időre van szükség. „A tárgyalássorozat Észak-Korea atomfegyver-mentesítéséről hosszú lesz és lesznek rosszabb és jobb időszakai is” – mondta az újságíróknak.

New York, 2018. május 31.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter (b2) és Kim Jong Csol, az észak-koreai állampárt Központi Bizottságának alelnöke, a hírszerzés volt vezetője (j2) megbeszélést folytat New Yorkban 2018. május 31-én. Kim Jong Csol látogatásának célja, hogy előkészítse a Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető esetleges június 12-i szingapúri csúcstalálkozóját. (MTI/AP/Seth Wenig)

„Donald Trump elnök tisztában van azzal, hogy milyen nehéz probléma az atomfegyver-mentesítés, s az Egyesült Államoknak meg kell győznie Phenjant arról, amit Trump az észak-koreai biztonság garantálásáról mondott” – szögezte le Mike Pompeo. Hozzátette: a nyilvánosság előtt nem kívánja megvitatni egy Észak-Koreával kötendő megállapodás tartalmát.

A  külügyminiszter bejelentette: az észak-koreai tisztségviselő pénteken a Fehér Házban átadja Donald Trumpnak Kim Dzsong Un levelét. A sajtótájékoztatón jelen volt Kim Jong Csol is, ám ő nem értékelte a megbeszéléseket, és kérdésekre sem válaszolt.

Kim Jong Csol – aki korábban az észak-koreai hírszerzés vezetője volt – szerdán délután Pekingből érkezett New Yorkba, ahol szerdán este egy manhattani étteremben folytatott megbeszélést Mike Pompeóval. Csütörtökön két alkalommal is tanácskoztak, a tervezettnél jóval hosszabb ideig.

Donald Trump elnök csütörtökön délelőtt a Washingtonhoz közeli Andrews légitámaszponton – ahonnan Texasba repült – újságíróknak azt mondta: „nagyon pozitívak” az eddigi egyeztetések a június 12-re Szingapúrba tervezett csúcstalálkozóról.

Kapcsolódó cikkeink:

Észak-Korea változatlanul elkötelezett a nukleáris leszerelés mellett

Észak-Korea változatlanul, következetesen és szilárdan elkötelezett a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése mellett – tudatta Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel csütörtökön Kim Dzsong Un, az ország vezetője a KCNA helyi állami hírügynökség jelentése szerint.

A KCNA  arról számolt be, hogy Kim abban bízik: Észak-Korea és az Egyesült Államok kapcsolata, valamint a nukleáris leszerelés lépésről lépésre megvalósítható. Kim szerint a nukleáris leszerelést hatékony és konstruktív tárgyalások útján kell megoldani.

A KCNA tudósítása szerint Kim és Lavrov abban állapodott meg, hogy szorosabbra fűzik Phenjan és Moszkva együttműködését, és Kim Dzsong Un még idén találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Szergej Lavrov méltatta, hogy Phenjan felvette a kapcsolatot Szöullal és Washingtonnal, és úgy értékelte, hogy a Koreai-félsziget körüli helyzet a stabilitás szakaszába lépett.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI/Yonhap/Reuters

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »