Egymás után minősítik fel Görögországot

Felminősítette Görögországot a Moody’s Investors Service, arra a véleményére hivatkozva, hogy a görög kormány jelenlegi kiigazítási programja érdemben javította a költségvetési helyzetet és az intézményi hátteret.

A nemzetközi hitelminősítő szerda éjjel Londonban bejelentette, hogy a görög államadós-besorolást az eddigi „Caa2”-ről két fokozattal „B3”-ra, az előresorolt fedezetlen kötvények osztályzatát szintén két fokozattal „Caa2/(P)Caa2”-ről „B3/(P)B3”-ra emelte. A besorolásokon a Moody’s további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben.

Az osztályzatjavításhoz fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte: véleménye szerint a kiigazítási programmal elért érdemi költségvetési és intézmény javulás eredményei a következő években is fenntarthatók maradnak, és ez elősegíti a gazdaság és a bankszektor erősödését. A Moody’s emellett bízik abban is, hogy Görögország sikeresen befejezi a jelenlegi, harmadik pénzügyi segélyprogramot, és visszatér az önálló, piaci alapú finanszírozáshoz.

A cég szerint mindezek alapján érdemben csökkent a magánszektorbeli hitelezőkkel szembeni görög adósságkötelezettségek újabb törlesztési csődjének vagy átstrukturálásának kockázata.

A Moody’s elemzése alapján Görögország teljesítménye a jelenlegi kiigazítási program során felülmúlta a várakozásokat, és sokkal erőteljesebb volt, mint az előző két pénzügyi program idején. A közfinanszírozási szektor elsődleges egyenlegében tavaly és 2016-ban egyaránt a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát meghaladó többleteket, a teljes államháztartási mérlegben egyensúlyhoz közeli helyzetet sikerült elérni. A javulás zöme szerkezeti intézkedésekből eredt, és ezek tartós költségvetési javulásokat eredményeznek – áll a hitelminősítő indoklásában.

A Moody’s becslése szerint ez a költségvetési teljesítmény 7 százalékpont körüli javulást hoz a következő két évben az államadósság-rátában, amely a cég várakozása alapján 2019-ben a GDP-érték 174 százalékát épphogy meghaladó szintre csökken a tavaly mért, 181 százalék feletti csúcsról.

A Moody’s közölte: fenntartja a 2 százalékos idei és 2,2 százalékos jövő évi gazdasági növekedést valószínűsítő előrejelzését, de a korábbinál is jobban bízik e prognózisok valóra válásában, tekintettel arra, hogy a kiigazítási program sikeres befejezése várhatóan javítja a fogyasztói és az üzleti bizalmat, és ösztönzi a tőkebeáramlást.

Az utóbbi néhány hétben mindhárom piacvezető nemzetközi hitelminősítő felminősítette Görögországot

A Standard & Poor’s január 19-én az addigi „B mínusz”-ról egy fokozattal „B”-re emelte a devizában és hazai valutában fennálló görög szuverén adósság osztályzatát, és az új besorolást szintén további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással látta el. Indoklásában a vállalat hangsúlyozta, hogy a görög államháztartás 2016-ban és 2017-ben is elsődleges többlettel zárt, a gazdaság pedig tavaly kilábalt a többévi recesszióból. A Standard & Poor’s 2018-ra 2 százalékos, a 2018-2021 közötti időszakra éves átlagban 2,4 százalékos reálnövekedést valószínűsít a görög gazdaságban.

Hétfőn a Fitch Ratings szintén „B mínusz”-ról „B”-re javította Görögország devizában fennálló szuverén adósosztályzatát, amelyet ugyancsak pozitív kilátással látott el. Indoklásában a Fitch kiemelte, hogy stabilizálódott a görög államadósság, tartós a gazdasági növekedés, emelkedik az adósságszolgálat nélkül számított elsődleges költségvetési többlet és mérséklődtek a belpolitikai kockázatok.

  • Pörög a turizmus is
A görög turizmus mind a vendégek számát, mind a bevételeket tekintve rekordévet zárt tavaly. A görög központi bank adatai szerint 2017-ben 27,2 millió turista látogatott az országba az előző évi 24,8 millióval szemben. Az idegenforgalmi bevételek 10,5 százalékkal 14,6 milliárd euróra emelkedtek. A legtöbben, 3,7 millióan Németországból érkeztek, és összesen 2,55 milliárd eurót költöttek. A brit turisták több mint 2 milliárd eurót hagytak az országban.

A turizmus fellendülése belső és külső okoknak is köszönhető. Az országban lassan két éve alig voltak zavargások, és a sztrájkok száma is jelentősen csökkent. Görögország ugyanakkor hasznot húzott abból, hogy a terrorveszély és a belpolitikai bizonytalanság miatt sok turista Törökország és az észak-afrikai országok helyett Görögországot választotta.

Korábban írtuk:

Forrás: MTI/APA

Friss hírek