Irak csak akkor tárgyal a kurdokkal, ha érvénytelenítik a népszavazást

Haider al-Abádi iraki kormányfő csütörtökön visszautasította a függetlenségi népszavazás eredményének befagyasztására vonatkozó kurd ajánlatot. A jelenleg Teheránban tartózkodó miniszterelnök jelezte: kizárólag a referendum érvénytelenítése esetén hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni.

Nem érjük be kevesebbel, mint a népszavazás eredményeinek megsemmisítése és az alkotmány tiszteletben tartása”

– írta közleményében az iraki miniszterelnök. Abádi egyúttal kifogásolta, hogy a kurd vezetés akkor tartotta meg a referendumot, amikor az iraki kormány az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni offenzívájával volt elfoglalva, és semmibe vette a központi hatóságok tiltakozását.

Az iraki kurdok vezetői előző nap felajánlották: felfüggesztik a népszavazás eredményeit, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások a konfliktus rendezése érdekében. Tovább

A népszavazás eredményének megsemmisítését követelte az iraki kurd kormánytól Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter csütörtökön, Ankarában tartott sajtóértekezletén, amelyet élőben közvetített a CNNTürk hírcsatorna. „A visszalépés, amelyet Észak-Irak (vezetése) tett, egy fontos lépés, de egyúttal elégtelen. Szükség a referendum megsemmisítése is” – mondta Cavusoglu.

Egy másik sajtótájékoztatón Binali Yildirim török miniszterelnök is megszólalt a népszavazással kapcsolatosan, keményebb hangnemet megütve: „akármilyen döntést hoznak az iraki kurdok, az nem fogja jóvátenni a téves döntésük által okozott kárt. Mostantól a központi kormánnyal működünk együtt” – jelentette ki a török kormányfő. Yildirim hozzátette, hogy az iraki Kurdisztán „ártatlan lakosságával” nincsen problémája, annak saját, „felelőtlen vezetői” ártottak.

A török miniszterelnök megerősítette, hogy előző nap Ankarában, iraki hivatali kollégájával, Haider al-Abádival közösen elemezték annak eshetőségét, hogy Bagdad átvegye az ellenőrzést a Törökország és Irak közti egyetlen, haburi határátkelőhely felett. A határállomást jelenleg a kurd erők tagjai, a pesmergák ellenőrzik.

Szeptember végén népszavazást tartottak az autonóm észak-iraki Kurdisztán függetlenségéről, amelynek során a választók mintegy 92 százaléka az elszakadásra voksolt. Az iraki kormány alkotmánysértőnek nevezte a referendumot, és büntetőintézkedéseket léptetett életbe a kurdokkal szemben, illetve megkezdte a kurd erők kezén lévő, vitatott területek visszafoglalását.

Friss cikkeink a témában:

Forrás: MTI/dpa/AP/Reuters/EFE

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »